Gorgoda Nedir? Kimdir?

Lut Gölü

İsrail ile Ürdün arasında, deniz düzeyinin yaklaşık 400 m altında yer alan göl. Ölü Deniz olarak da bilinir. Yeryüzündeki en alçak su kütlesini oluşturur. Kuzey yarısı Ürdün’e aittir. Güney yarısıysa Ürdün ile İsrail arasında paylaşılmıştır. Lut Gölü, batıdaki Yahuda Tepeleri ile doğudaki Mavera-i Ürdün Plâtoları arasında 80 km kadar uzanır. En derin yeri 390 m […]
İsrail ile Ürdün arasında, deniz düzeyinin yaklaşık 400 m altında yer alan göl. Ölü Deniz olarak da bilinir. Yeryüzündeki en alçak su kütlesini oluşturur. Kuzey yarısı Ürdün’e aittir. Güney yarısıysa Ürdün ile İsrail arasında paylaşılmıştır. Lut Gölü, batıdaki Yahuda Tepeleri ile doğudaki Mavera-i Ürdün Plâtoları arasında 80 km kadar uzanır. En derin yeri 390 m olan gölün kapladığı alan 910 km2dir. Çok büyük bir tuz rezervi olan Lut Gölü’nün özellikle güneybatı kıyısı boyunca uzanan Sedom Dağı’nda tuz yatakları bulunur. Bölgede tuz çıkarımının geçmişi eski çağlara kadar uzanır.

1955 yılında Sedom’da potas, magnezyum ve kalsiyum üreten bir fabrika açıldı. Bir başka fabrikada da brom ve başka kimyasal maddeler üretilmeye başladı. Sorunlu Ürdün-İsrail sınırında bulunduğu için, gölde ulaşım fazla gelişmemiştir. Göl çevresindeki kalıcı yerleşim alanlarıysa Sedom’daki fabrika ve Kaliya’daki birkaç otel ve kaplıca ile En Gedi’deki Kibutz sayılabilir. Göl kıyısında yer yer ekili alanlar da vardır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021