Gorgoda Nedir? Kimdir?

Mahalli İdareler Meslek Elemanı

Mahalli idareler meslek elemanı, belediyeler ve özel idarelerin çeşitli bölümlerinde üst düzey yöneticilerin yardımcısı olarak çalışan kişidir. – Kanun, tüzük ve yönetmelikler doğrultusunda, vatandaşların dilekçelerini inceler, – Bu dileklerin karşılanması […]

Mahalli İdareler Meslek Elemanı
Mahalli İdareler Meslek Elemanı

Mahalli idareler meslek elemanı, belediyeler ve özel idarelerin çeşitli bölümlerinde üst düzey yöneticilerin yardımcısı olarak çalışan kişidir.
– Kanun, tüzük ve yönetmelikler doğrultusunda, vatandaşların dilekçelerini inceler,
– Bu dileklerin karşılanması için üst düzey yöneticilerin verdikleri kararları uygular,
– Bunun için gerekli yazıları yazar, yazıları üst yöneticiye imzalatır ya da kendisi imzalar,
– Yöneticilerin aldıkları yöresel, mali veya teknik konulardaki kararları yerine getirir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Bilgisayar,
– Daktilo,
– Büro malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
– Düşüncelerini yazı ile ifade edebilme gücüne sahip,
– Yönergeleri algılayıp uygulayabilen,
– Dikkatli,
– Birbirine benzer işleri yapmaktan sıkılmayan,
– İnsanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyan,
– Güler yüzlü kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Mahalli idareler meslek elemanı genellikle büroda çalışır. Kişi çalışırken amirleriyle, meslektaşlarıyla ve çalıştığı yerdeki diğer kişilerle iletişim halinde bulunabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Yerel Yönetimler/(Mahalli İdareler) meslek elemanı genellikle belediyeler, valilikler ve buna bağlı kuruluşlarda görev alırlar.

Yerel Yönetimler/(Mahalli İdareler) halkla ilişkiler, kamu yönetimi, personel yönetimi konularında iyi yetişmiş ara elemanlara ihtiyaç vardır. Ülkemizde yerel yönetimlere daha fazla yetki ve sorumluluk verilmesi gerektiği gündemdedir. Yerel yönetimlerin etkinliklerinin artırılması, halka daha iyi hizmet sunulması için yetişmiş, bilgili elemanlara büyük ihtiyaç olacaktır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Yerel Yönetimler” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin “Mahalli İdareler” bölümünden mezun olanlar “Yerel Yönetimler (Mahalli İdareler)” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sözel (SÖZ-1)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi meslek yüksekokullarında 2 yıldır.
Yerel Yönetimler/(Mahalli idareler) meslek yüksek okulunda eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.1.ve 2. sınıf sonunda 40’ar işgünü olmak üzere toplam 80 işgünü meslek stajı yapılmaktadır. Stajlar, belediyeler, valilikler, kaymakamlıklar ve çeşitli kamu kuruluşlarında yapılabilmektedir.

Yerel Yönetimler/(Mahalli idareler) meslek yüksek okulunda öğretimin;

Birinci yılında;
Temel Hukuk, , Genel Ekonomi, Genel Muhasebe, Yerel Yönetimler Muhasebesi, İşletme ve Yönetim Bilgisi, Yerel Yönetimler, Davranış Bilimlerine Giriş, İdare Hukuku, Kamu Yönetimi, , Kamu Maliyesi, Bilgisayar Kullanımı

İkinci yılında ;
Kentleşme ve Çevre SorunlarıTemel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Türkiye’nin İdari Yapısı, İş ve Sosyl Güvenlik Hukuku, Yerel Yönetimler Maliyesi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Belediye Hizmetleri, İstatistik, Siyaset Bilimine Giriş, Finansal Yönetim, Büro Yönetimi ve Yazışma Teknikleri, Kent Planlaması ve İmar Uygulaması, Halkla İlişkiler, Türk Vergi Sistemi, Anayasa Hukuku, Temel Bilgisayar Bilimleri, Yerel Yönetimler Hukuku
Ayrıca, 1. ve 2. sınıflarda, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi kültür dersleri ile seçmeli olarak Beden Eğitimi, Müzik,Resim derslerinden birisi alınmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
“Yerel Yönetimler/(Mahalli İdareler)” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde ÖSYM’nin “Yerel Yönetimler/(Mahalli İdareler) ön lisans mezunları için belirlediği lisans programlarından birine yerleştirilebilirler.

Meslekte ilerleme kişinin mesleki başarısına ve deneyimine göre olmaktadır. Çalışılan kuruluşlardaki çeşitli birimlerde şeflik, müdürlük gibi pozisyonlara gelinebilir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Yüksekokul eğitimi süresince herhangi bir kazanç yoktur. Ancak, mezuniyet sonrası geri ödenmek üzere, Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim ve harç kredisi alınabilir.
Mezuniyet sonrasında kamu kuruluşlarında göreve başlanması halinde, Devlet Personel Yasasına göre maaş alırlar.

Yüksekokul mezunu olan bir kişi, bir kamu kurumunda göreve başlaması halinde 10. derecenin 2. kademesinden göreve başlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
• İlgili eğitim kurumları,
• Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
• Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021