Gorgoda Nedir? Kimdir?

Makara

Bir tekerleğin çevresine geçirilmiş zincir, ip ya da kayış. Makaralar, kuvvetin yönünü değiştiren ya da belirli oranda kuvvet kazancı sağlayan düzeneklerdir. Bir duvara, tavana ya da herhangi bir noktaya sabitlenmiş makaralara sabit makara denir. Sabit makaralar bir ağırlığı kaldırmayı kolaylaştırır ve kuvvetin yönünü değiştirir. Hareketli makaralar, yükle birlikte hareket eder ve tek taraflı kaldıraca benzer. […]
Bir tekerleğin çevresine geçirilmiş zincir, ip ya da kayış. Makaralar, kuvvetin yönünü değiştiren ya da belirli oranda kuvvet kazancı sağlayan düzeneklerdir. Bir duvara, tavana ya da herhangi bir noktaya sabitlenmiş makaralara sabit makara denir. Sabit makaralar bir ağırlığı kaldırmayı kolaylaştırır ve kuvvetin yönünü değiştirir.

Hareketli makaralar, yükle birlikte hareket eder ve tek taraflı kaldıraca benzer. Hareketli makaralarda yükü kaldıran kuvvet, makarayla yükün toplam ağırlığının yarısına eşittir. Hareketli makaralarda kuvvetten kazanç, yoldan kayıp olur. İdeal palangalarda makaralar ağırlıksız kabul edilir ve işlemler bunun üzerinden yapılır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021