Gorgoda Nedir? Kimdir?

Maki

Akdeniz ikliminin etkili olduğu bölgelere özgü bitki örtüsüdür. Genellikle sert ve geniş yapraklı, sürekli yeşil çalı ya da küçük ağaçlardan oluşur. İnsanların ya da yangınların bu bölgelerdeki ormanları yok etmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Maki örtüsünü oluşturan bitkiler Akdeniz ikliminin kurak koşullarına uyum sağlayabilmek için bazı değişikliklere uğramışlardır. Örneğin; bu bitki türlerinde ortamdaki sudan olabildiğince yararlanmak […]
Akdeniz ikliminin etkili olduğu bölgelere özgü bitki örtüsüdür. Genellikle sert ve geniş yapraklı, sürekli yeşil çalı ya da küçük ağaçlardan oluşur. İnsanların ya da yangınların bu bölgelerdeki ormanları yok etmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Maki örtüsünü oluşturan bitkiler Akdeniz ikliminin kurak koşullarına uyum sağlayabilmek için bazı değişikliklere uğramışlardır. Örneğin; bu bitki türlerinde ortamdaki sudan olabildiğince yararlanmak ve aşırı su kaybını önlemek amacıyla kökler derine gitmiş, yapraklar sertleşmiş, üstleri mumsu bir madde ya da reçineyle kaplanmıştır.

Maki örtüsü Akdeniz ikliminin etken olduğu alanlardan uzaklaştıkça seyrekleşir. Makinin yangın, aşırı otlatma gibi etkenler sonucunda ortadan kalkmasıyla toprağın üst katmanı zamanla aşınıp taşınır. Geride daha zayıf ve ince bir toprak katmanı kalır. Böyle alanlarda maki bitkilerinin birçoğu yeniden yetişemez.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021