Gorgoda Nedir? Kimdir?

Malatya Orduzu Pınarbaşı Göleti

Malatya – Elazığ karayolu üzerinde, il merkezine 5km uzaklıktadır. Kaynak sularını önünde suni gölet oluşturulmuştur. Burada toplanan su ile bağ ve bahçeler sulanır. Bu barajlardan başka sulama amaçlı olarak regilatörler kurulmuştur. Bunlar Şahnahan regilatörü (net olarak 3500 hektar alanı sulamakta), Kapılık regilatörü ( net 4000 hektar alanı sulamakta), Erkenek Regilatörü (2000 hektar alanı sulamakta)’dır. Malatya’da […]
Malatya – Elazığ karayolu üzerinde, il merkezine 5km uzaklıktadır. Kaynak sularını önünde suni gölet oluşturulmuştur. Burada toplanan su ile bağ ve bahçeler sulanır. Bu barajlardan başka sulama amaçlı olarak regilatörler kurulmuştur. Bunlar Şahnahan regilatörü (net olarak 3500 hektar alanı sulamakta), Kapılık regilatörü ( net 4000 hektar alanı sulamakta), Erkenek Regilatörü (2000 hektar alanı sulamakta)’dır.

Malatya’da önemli bir tabii göl yoktur. Yalnızca dağlık kesimlerden akan suların kaynak alanlarında ve yükseltili plato basamaklarında yüzeye çıkan suların oluşturduğu küçük göller vardır. Bunlar dışında sulama amaçlı 5 gölet vardır. Bunlardan Orduzu Sulama Göletti,Orduzu Zorbalı Göletti ve Hançayı II. Sulama Göleti Malatya merkezde, İsaköy sulama göleti Arguvan ilçesinde ve bir sulama göletti de Darende ilçesinde bulunmaktadır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. demet dedi ki:

    malatyayı ben çoooooook seviyorum bende malatyalıyım
En son eklenen yazılar

Kim ne dedi?

Gorgoda © 2021