Gorgoda Nedir? Kimdir?

Malta Humması

Brusella adı verilen ve üç türü bulunan bir bakterinin oluşturduğu hastalık. Bruselloz olarak da bilinir. Bu bakteri türleri sığır, keçi gibi hayvanlarda bulunur. Bakteriler insanlara, bu hastalığa yakalanmış hayvanla doğrudan temastan ya da hasta hayvanın plâsentasından ya da pastörize edilmemiş süt içmekten ve peynir yemekten bulaşır. Hastalığın belirtileri, ateş, titreme ve gece terlemeleri, yorgunluk, baş […]
Brusella adı verilen ve üç türü bulunan bir bakterinin oluşturduğu hastalık. Bruselloz olarak da bilinir. Bu bakteri türleri sığır, keçi gibi hayvanlarda bulunur. Bakteriler insanlara, bu hastalığa yakalanmış hayvanla doğrudan temastan ya da hasta hayvanın plâsentasından ya da pastörize edilmemiş süt içmekten ve peynir yemekten bulaşır. Hastalığın belirtileri, ateş, titreme ve gece terlemeleri, yorgunluk, baş ağrısı, iştah kaybı, eklem ağrıları, lenf nodülü şişliğidir. Sonuçta hasta doktora gidemeyecek denli yorgun düşer ve çok az bir hareketlilik gösterir.

Hastalığın ikincil belirtileri, karın ağrısı, iştah kaybı ve kabızlıktır. Ateş düşük olmakla birlikte, çoğu insanda akşamları hem üşüme hem de ateş olur; sabahları da terlemeyle uyanırlar. Kan testleri, sayesinde hastalığı erken teşhis etmek mümkündür.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021