Gorgoda Nedir? Kimdir?

Mamutlar

Hortumlu memeliler takımının filgiller ailesine ait bir hayvan türü. Buzul çağında, Avrupa’da, Kuzey Asya’da ve Kuzey Amerika’da yaşamış, sonra soyu tükenmiş bir hayvandır. Mamutun yüksekliği 3,5-4 m kadardır. Dişleri iri ve çok uzun, postu kalın, kılları uzun ve saçaklı olan mamutların kalıntılarına, sık sık eski akarsu birikintileri içinde rastlanmaktadır. Mamutların büyük bir bölümü günümüz filleri […]

Hortumlu memeliler takımının filgiller ailesine ait bir hayvan türü. Buzul çağında, Avrupa’da, Kuzey Asya’da ve Kuzey Amerika’da yaşamış, sonra soyu tükenmiş bir hayvandır. Mamutun yüksekliği 3,5-4 m kadardır. Dişleri iri ve çok uzun, postu kalın, kılları uzun ve saçaklı olan mamutların kalıntılarına, sık sık eski akarsu birikintileri içinde rastlanmaktadır.

Mamutların büyük bir bölümü günümüz filleri kadar iriydi ancak kulakları fillerinkine göre çok küçüktü. Sırtlarında depoladıkları yağdan oluşan bir hörgüç vardı. Bu oluşum mamut fosillerinde bulunmamasına karşın mağara resimlerinde belirgin biçimde görülür. Mamutların insanlar tarafından avlandığını gösteren kanıtlar varsa da soylarının tükenme nedeninin avlanma olup olmadığı bilinmemektedir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021