Gorgoda Nedir? Kimdir?

Manyetizma

Mıknatısların ya da hareket hâlindeki elektrik yüklerinin yol açtığı fiziksel olgu. Mıknatıslar ve hareketli elektrik yükleri, çevrelerinde bir manyetik alan oluşturur. Manyetik alan, alanın içinde bulunan mıknatıslara, hareketli elektrik yüklerine ve elektrik akımı taşıyan iletkenlere etkiyen bir kuvvetin var olduğu bölgedir. Manyetik alan kavramını ilk kez 1845’te Michael Faraday ortaya koydu. Faraday 1821’de manyetik alan […]
Mıknatısların ya da hareket hâlindeki elektrik yüklerinin yol açtığı fiziksel olgu. Mıknatıslar ve hareketli elektrik yükleri, çevrelerinde bir manyetik alan oluşturur. Manyetik alan, alanın içinde bulunan mıknatıslara, hareketli elektrik yüklerine ve elektrik akımı taşıyan iletkenlere etkiyen bir kuvvetin var olduğu bölgedir.

Manyetik alan kavramını ilk kez 1845’te Michael Faraday ortaya koydu. Faraday 1821’de manyetik alan içinde bulunan ve içinden akım geçen bir iletkenin devineceğini, 1831’de de manyetik alan içinde devinen bir iletkende elektrik ekımının indükleneceğini bulmuştu.

Elektrik ve manyetizmaya ilişkin ilkeleri tek ve eksiksiz bir matematiksel kuramda birleştirmeyi başaran James Clerk Maxwell’in 1864’te yayınladığı ve bundan böyle “Maxwell denklemleri” olarak anılacak denklemler, elektromanyetik dalgaların varlığını öngörüyordu. Bu dalgaların varlığı da Heinrich Hertz tarafından deneysel olarak kanıtlandı.

Günümüz teknolojisinde çok önemli ve yaygın bir kullanımı olan manyetizma, basit manyetik kapı açıcısından radara, mikrodalga fırından bilgisayar belleğine kadar uygulamada temel bir rol oynar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021