Gorgoda Nedir? Kimdir?

Marcus Antonius

2.000 yıl önce Roma’nın savaş ve çekişmelerle dolu fırtınalı bir döneminde yaşamış Romalı bir komutan olan Marcus Antonius, günümüzde iki nedenle çok ünlüdür: Birincisi Jul Sezar ile dostluğu ve Sezar’ı […]

2.000 yıl önce Roma’nın savaş ve çekişmelerle dolu fırtınalı bir döneminde yaşamış Romalı bir komutan olan Marcus Antonius, günümüzde iki nedenle çok ünlüdür: Birincisi Jul Sezar ile dostluğu ve Sezar’ı öldürenlerden öç alması; ikincisi ise Mısır Kraliçesi Cleopatra ile olan aşk ilişkisidir.

M.Ö. 83’te doğan Marcus Antonius 30 yaşına doğru Sezar’ın Galya’daki (Fransa) ordusuna katıldı. Sezar’ı çok sevdi ve zaman zaman kendi zararına da olsa, onu her alanda destekledi. Bir keresinde Sezar’a yardım için gücünü kullanış biçimini halk doğru bulmadığından, Roma’dan kaçmak zorunda kaldı.

Antonius ve Sezar M.Ö. 44’te konsül seçildiler. (0 zamanlar Roma, her yıl seçilen ve “konsül” adı verilen iki kişi tarafından yönetilirdi.) Büyük bir kalabalığın önünde yapılan bir törende Antonius, Sezar’ın Roma imparatoru olmasını önerdiyse de Roma halkı bunu onaylamadı. Daha sonra Sezar’ın bütün yetkileri elinde toplayarak bir diktatör olmaya yönelmesi tepkilere neden oldu ve Sezar planlanmış bir suikast sonucu senatoda öldürüldü.
Bundan sonra Antonius, Sezar’ın yetkilerini de kendi elinde toplamaya çalıştı. Cenaze töreninde bir konuşma yaptı ve halka Sezar’ın vasiyetini okudu. Ama Sezar’ın bir mirasçısı vardı: Bu, daha sonra Augustus adıyla imparator olan, Sezar’ın yeğeni Octavius’tu. Antonius ile Octavius’un arası bozulduysa da, daha sonra Sezar’a yapılan suikastı düzenlemiş olan Brutus ve Cassius’un yönetimindeki orduyla savaşmak için bir araya geldiler. Yunanistan’da, Philippoi’da yapılan bu savaşı Antonius ve Octavius kazandı.

Bu olaydan sonra doğuya giden Antonius orada karşılaştığı Cleopatra’ya âşık oldu ve onun peşinden Mısır’a gitti. 0 Mısır’dayken, karısı Fulvia Roma’da karışıklık çıkartıyordu. Octavius ile bozuşmak istemeyen Antonius, onunla dost olmalarını sağlayacağı umuduyla karısı Fulvia ölünce, Octavius’un kız kardeşi Octavia ile evlendi. Ama Antonius kısa bir süre sonra Cleopatra’ya döndüğü için bu evlilik başarısızlıkla sonuçlandı. Antonius, Mısır’da Cleopatra’yla lüks ve gösteriş içinde yaşadı. Octavius daha sonra Antonius’un üzerine bir ordu gönderdi. M.Ö. 31’de yapılan Aktium deniz savaşında Antonius’un filosu yenildi. Antonius ile Cleopatra Mısır’a kaçtı, ama ertesi yıl Octavius gene ordusuyla Mısır’a geldi. Marcus Antonius, Octavius’un geldiğini öğrenince intihar etti.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021