Gorgoda Nedir? Kimdir?

Marul

Birleşikgillerden (Asteraceae) familyasından, geniş ve uzun olan yeşil yaprakları taze olarak yenilen bir tarım bitkisi. Marul 30-100 cm boyunda, tüysüz, sarı renkli çiçekler açan, beyaz bir süt taşıyan iki yıllık otsu bir bitkidir. Kültür formları ve değişik varyeteleri, çok eskiden beri yetiştirilmektedir. Bostan marulu olarak da bilinir. Marul Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetiştirilir. Özellikle […]
Birleşikgillerden (Asteraceae) familyasından, geniş ve uzun olan yeşil yaprakları taze olarak yenilen bir tarım bitkisi. Marul 30-100 cm boyunda, tüysüz, sarı renkli çiçekler açan, beyaz bir süt taşıyan iki yıllık otsu bir bitkidir. Kültür formları ve değişik varyeteleri, çok eskiden beri yetiştirilmektedir. Bostan marulu olarak da bilinir.

Marul Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetiştirilir. Özellikle salata olarak tüketilir. Ilıman iklimi sever ve bol su ister. Yaprakları mineral ve özellikle A ve C vitaminleri bakımından değerlidir. Taze yaprakları baş ağrısına karşı, süt artırıcı, hafif müshil ve idrar artırıcı olarak kullanılır.

Marul tohumu da yatıştırıcı, hafif müshil bir etkiye sahiptir. Kurutulmuş sütü de uyuşturucu ve uyutucu etkiler taşır. Anadolu’da 10 kadar marul türü yayılmış bulunmaktadir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021