Gorgoda Nedir? Kimdir?

Masal

Halk dilinde anlatılarak oluşan sözlü edebiyat ürünüdür. Bir yazar tarafından sonradan yazıya geçirilmiştir. Masallarda olaylar tamamen hayal ürünüdür. Yer ve zaman belli değildir. Kahramanlar insan üstü özellikler gösterir. İyiler hep iyi, kötüler hep kötüdür. İyiler ödüllendirilir, kötüler cezalandırılır. Masallarda eğiticilik esastır. Çoğu kez evrensel konular işlenir. Dünya edebiyatında Kelile ve Dimne, Binbir Gece Masalları ünlüdür. […]
Halk dilinde anlatılarak oluşan sözlü edebiyat ürünüdür. Bir yazar tarafından sonradan yazıya geçirilmiştir. Masallarda olaylar tamamen hayal ürünüdür. Yer ve zaman belli değildir. Kahramanlar insan üstü özellikler gösterir. İyiler hep iyi, kötüler hep kötüdür. İyiler ödüllendirilir, kötüler cezalandırılır. Masallarda eğiticilik esastır. Çoğu kez evrensel konular işlenir. Dünya edebiyatında Kelile ve Dimne, Binbir Gece Masalları ünlüdür. Türk edebiyatında Keloğlan en tanınmış masal kahramanıdır. Eflatun Cem Güney masallarımız derlemiş ve bir kitap halinde yayımlamıştır.

Bilinmeyen bir zamanda, bilinmeyen yerlerde, bilinmeyen kişilerin başından geçen olayları anlatan sözlü halk edebiyatı türü.

Masal kahramanları; devler, periler, cinler, cüceler, ejderhalar, prens ve prenseslerdir. Masallar; yazarı belli olmayan, halkın ortak malı olan edebi ürünlerdir.

Kuşaktan kuşağa söylenegelmiş olan masallar, derleyiciler tarafından yazılı duruma getirilmiştir. Eflâtun Cem Güney, Pertev naili Boratav, Naki Tezel ve Oğuz Tansel masal derlemeleriyle ünlü Türk yazarlardır.

Bunun yanında yazarı belli olan kişisel masallar da vardır. Grimm Kardeşler ve Christian Andersen (Kıristiyan Andersen) de dünyaca tanınmış masal yazarlarıdır. Bunların yanında İranlı yazar Samed Behrengi kişisel masal alanında çok değerli yapıtlar vermiş bir yazar olarak tanınmıştır. Aytül Akal, günümüzün modern çocuk masalları yazarıdır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021