Mayıs Böceği

Mayıs BöceğiMelolantha melolantha. Eklem bacaklıların böcekler sınıfının, kın kanatlılar (Coleoptera) takımından mayıs böceğigiller ailesinden bir böcek. Farklı birçok türü vardır. Kızıl renkli ve yavaş hareket eden hayvanlardır. Yaz mevsiminin başlarında alaca karanlıkta çevremizde görebiliriz. Gündüzleri de ağaç üstlerinde uyuşuk durumda geçirirler. Kurtçukları toprak içinde yaşar ve bitki kökleriyle beslenir, bu yüzden zararlı olarak kabul edilir.

Toprak altında 1,5 m derinlikte krizalitleşen mayıs böceği, bu durumda iki ay geçirir. Erginleşince, toprak yüzeyine yakın bir yerde baharın gelmesini beklerler. Yumurtalarını yaz başında yine toprak altında bir yere bırakırlar. Çok kalabalıklarsa bulundukları ortamın bitki örtüsüne zarar verebilirler.

Mayıs böceği toprağın 80 cm derinliğinde bulunan kozasından ekim ayında çıkar, fakat ertesi yılın mayıs ayına kadar kozaya yattığı yerde kalır. Burada bulunduğu sürece yatışı ya dünyanın manyetik kutupları yönünde kuzey-güney ya da doğu-batı doğrultusundadır. Mayıs böceği, bu süre içinde, yatış yönü değiştirilse bile uyanır ve sözü edilen biçimde yönünü değiştirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir