Gorgoda Nedir? Kimdir?

Mazı

İğne yapraklılardan, servigiller (Cupressaceae) familyasının Thuja cinsini oluşturan altı kadar reçineli ağaç (ya da çalı) türünün ortak adı. Kereste kaynağı ve süs olarak yararlanılan bu ağaçlar Kuzey Amerika’ya ve Asya’nın doğu kesimlerine özgüdür. Genellikle piramitimsi bir görüntü sergileyen mazı ağaçlarının sürgünlere karşılık dizilen pulsu yapraklarının henüz olgunlaşmamış olanları iğnemsi biçimlidir. Ana yurdu Asya olan Doğu […]
Mazıİğne yapraklılardan, servigiller (Cupressaceae) familyasının Thuja cinsini oluşturan altı kadar reçineli ağaç (ya da çalı) türünün ortak adı. Kereste kaynağı ve süs olarak yararlanılan bu ağaçlar Kuzey Amerika’ya ve Asya’nın doğu kesimlerine özgüdür. Genellikle piramitimsi bir görüntü sergileyen mazı ağaçlarının sürgünlere karşılık dizilen pulsu yapraklarının henüz olgunlaşmamış olanları iğnemsi biçimlidir.

Ana yurdu Asya olan Doğu mazısı (T. orientalis) 10 m’ye kadar uzayabilir. Dik dalları, yelpazeyi andıran dalcık sistemi ve arkalarında mahmuz bırakan kozalak pullarından ötürü bazı uzmanlar tarafından ayrı bir cins olarak sınıflandırılır. Kuzey Amerika’ya özgü Batı mazısı (T. occidentalis) 20 m yüksekliğinde bir ağaçtır. Park ve bahçecilikte değerli olan ince, uzun, piramitsi çeşitleri vardır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021