Gorgoda Nedir? Kimdir?

Meyan Kökü

Baklagiller (Fabaceae) familyasından meyan (Glycyrhiza gabra) bitkisinin tat verici ve ilâç olarak kullanılan kökleri. Avrupa’nın güneyine özgü, çok yıllık otsu bir bitki olan meyan ABD’de ve Akdeniz ülkelerinde özel olarak […]

Meyan KöküBaklagiller (Fabaceae) familyasından meyan (Glycyrhiza gabra) bitkisinin tat verici ve ilâç olarak kullanılan kökleri. Avrupa’nın güneyine özgü, çok yıllık otsu bir bitki olan meyan ABD’de ve Akdeniz ülkelerinde özel olarak yetiştirilir. İçi sarı renkli ve lifli dokuya sahip olan meyankökünün bileşiminde şekerden çok daha tatlı bir madde olan glisirizinin, zamak, reçine ve çeşitli şekerler bulunur.

Meyankökü toz hâline getirilerek haplara kıvam ve biçim verici, şurup ve iksirlerin kötü tadını gidermek amacıyla tat düzeltici, sigara, içecek ve şekerleme sanayisinde de tat verici olarak kullanılır. Bazı yörelerde taze köklerinden soğuk olarak içilen bir şerbet hazırlanan meyankökü mide ülseri ve Adfdison hastalığının tedavisinde de kullanılır. Türkiye’de meyankökü özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden elde edilmektedir.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021