Gorgoda Nedir? Kimdir?

Mizah

Olayların gülünç, alışılmadık ve çelişkili yönlerini yansıtarak insanları düşündürme, eğlendirme ya da güldürme sanatına verilen ad. En kaba şakadan en ince espriye kadar bütün mizah örnekleri, birbirleriyle uyum içinde görünen olaylar arasındaki çelişkinin birdenbire ortaya çıkarılmasına dayanır. Bu nedenle gelenek ve kuralların sorgulanmasında, mizah önemli rol oynar. Mizah eserleri sırf şaka amacıyla ortay kondukları gibi […]
Olayların gülünç, alışılmadık ve çelişkili yönlerini yansıtarak insanları düşündürme, eğlendirme ya da güldürme sanatına verilen ad. En kaba şakadan en ince espriye kadar bütün mizah örnekleri, birbirleriyle uyum içinde görünen olaylar arasındaki çelişkinin birdenbire ortaya çıkarılmasına dayanır. Bu nedenle gelenek ve kuralların sorgulanmasında, mizah önemli rol oynar.

Mizah eserleri sırf şaka amacıyla ortay kondukları gibi belirli düşünceleri ifade etmek için de ortaya konmuş olabilir. Karikatür, öykü, roman, komedi, nükte, fıkra gibi şekillerde karşımıza çıkan bu eserlerin en büyük özeliği “espri” dediğimiz asıl can alıcı noktanın öykünün ayrıntıları arasında büyük bir ustalıkla gizlenmesi ve sırası geldiğinde beklenmedik bir anda söylenmesidir. Bu şekilde bir anda ortaya çıkan espri dinleyici, okuyucu ya da seyircilerde gülme isteği uyandırır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021