Mobilya İmalatçısı

Mobilya İmalatçısı

Mobilya İmalatçısı

Ağaç ve ağaç ürünlerini kullanarak masa, koltuk, sehpa, sandalye, dolap gibi eşyalar ile, bina içi dekorasyonunda yer alan ve ağaç vb. malzemeden oluşan sabit ve hareketli mobilyaları iş resmine uygun olarak yapan ve tamir eden kişidir.

GÖREVLER
– Yapılacak eşyanın projesini inceler,
– Gerekli malzeme listesini çıkarır, maliyetini hesaplar ve sipariş eder,
– Gelen malzemenin, kullanılması ve denetlenmesi kolay olacak şekilde istif edilmesini sağlar,
– Eşyanın modeline göre yapılacak parçaları belirler,
– Parçaların şeklini ağaç malzeme üzerine işaret eder,
– Ahşap malzemeyi keserek, yontarak, oyarak parçaları yapar (veya yaptırır),
– Parçaları, projeye uygun şekilde birleştirir, pürüzlerini düzeltir ve cilalar, varsa aksesuarları takar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Ağaç işleme makineleri
– Döşeme makineleri
– Üst yüzey işlem makineleri
– El makineleri, el takımları
– Vernik çeşitleri, zımparalar
– Ölçme, markalama ve kontrol aletleri
– Yonga, lif, laminant kaplama ve yapay levhalar
– Bağlantı, kalıp vb. elemanlar, aksesuarlar
– Ağaç çeşitleri (sunta, kaplamalı sunta, kontrplak, kontratabla kaplama, duralit, formika)
– Bilgisayar ve dizayn yazılımları

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
– Uzay ve şekil ilişkilerini görebilen,
– El ve parmak becerisine sahip,
– Göz ve eli eşgüdümle kullanabilen,
– Uzun süre ayakta çalışabilen,
– Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
– Dikkatli kimseler olmaları gerekmektedir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Mobilya imalatçıları fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı talaş tozları, cila ve vernik kokuları ile yüklüdür. İş genellikle ayakta yürütülür. Çalışırken ağır ağaç parçaları kaldırmak, taşımak gerekebilir, birinci derecede malzeme ve makinelerle ilgilidir. Zaman zaman diğer çalışanlarla iletişim kurması gerekebilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Mobilya imalatçılarının çalışma alanı oldukça geniştir. Türkiye’nin her köşesine yayılmış küçük atölyelerden başlayıp büyük mobilya fabrikalarına kadar geniş bir alanda çalışabilirler, kendi işyerini açabilirler.
Askeri Kuruluşlar, Demiryolları vb. kamu kuruluşlarında da mobilyacı olarak çalışılmaktadır.
Teknolojik gelişmeler her alanı olduğu gibi mobilyacılık alanını da dolaylı veya doğrudan etkilemektedir. Doğrudan etkilenmektedir çünkü gelişmiş, elektronik cihazlarla daha karmaşık, küçük parçalar daha kısa zamanda ve daha kaliteli yapılabilmektedir. Bu da mobilya ürünlerinin çeşitlenmesine ve üretimin hızlanmasına neden olmaktadır.
Dolaylı yönden etkilenmektedir çünkü ağacın yerini tutabilen ürünlerin geliştirilmesi ve bunun çeşitli kalıplarla kullanıma sunulması mobilyacılığı olumsuz etkilemektedir. Örneğin plastik sandalyeler, masalar, dolaplar… bunlardan bazılarıdır.
Gelecekte de bu yeniliklerin devam edeceği düşünüldüğünde meslek hem daha kolay ve seri yapılabilecek hem de bazı branşlarını yitirme durumuna gelecektir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Ağaç İşleri” alanı “Mobilyacılık” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinin “Ahşap Teknolojisi” alanı “Mobilya İmalatı” dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak.
– Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
Meslek lisesinde mesleğin eğitimini görmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve meslek liselerine giriş şartlarını taşımak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mobilyacılık mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1,5 yıldır. Meslek liselerinde ise mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
Çıraklık eğitimine devam ederek mobilyacılığı öğrenmek isteyen kişi hem teorik hem de pratik olarak yetiştirilir. Haftanın bir günü teorik, diğer günleri usta eğitici gözetiminde pratik olarak meslek öğrenmektedirler.
Teorik olarak verilen genel bilgi dersleri; Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşetme Bilgisi ve Toplam Kalite Yöntemi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Mesleki Bilgisayar gibi ortak derslerin yanında, Teknik Resim, Ortak Beceri, Ahşap Teknolojisi ve El Aletleri ile Çalışma gibi alan ortak dersleri verilmektedir.
Dal Derslerinde; Yardımcı Gereçler, Ahşap Birleştirmeler, Ağaç İşleme Makineleri ve Mobilya Resimleri gibi dersler verilmektedir.
Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra Toplam Kalite Yönetimi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir.
Teorik olarak verilen bilgilerin, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
– Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
– Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
– Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
– İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
– İşletmelerde meslek eğitimi yapan endüstri meslek lisesi 10. ve 11. sınıf öğrencileri yaşlarına uygun asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.
– Çıraklık eğitimi sırasında, asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere ücret alınır.
– Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.
– Eğitim sonrası kazanç durumu çok farklıdır. Başlangıç asgari ücret olmak üzere çalışma durumuna, çalışma yılına, çalışılan işyerlerine göre değişiklik göstermektedir. Asgari ücretin 2-3 katına çıkabilmektedir.
– Kendi işyerlerini açmaları durumunda alınan siparişe, üretilen ürüne göre ücret almaktadırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Meslek Elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

1 Response

  1. Ahmet dedi ki:

    Dönün lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir