Gorgoda Nedir? Kimdir?

Mobilyacı Takım Dolabı ve Düzenlenişi

Mobilya dekorasyon işlerinin yapımında çeşitli makinelerle el aletleri kullanılır. Aletler genellikle hassas, kesici ağızlı ve küçük boyutludur. Aletler, korunması ve istenildiğinde kolayca alınıp kullanılabilmesi için takım dolabı içerisinde saklanır. Genellikle ağaçtan yapılan takım dolapları, kapaklarının açılış şekillerine göre, stor kapaklı veya yana açılan kapaklı olurlar. Sandık şeklinde yapılan veya tezgâh ayakları arasına girebilecek şekilde imal […]
Mobilya dekorasyon işlerinin yapımında çeşitli makinelerle el aletleri kullanılır. Aletler genellikle hassas, kesici ağızlı ve küçük boyutludur. Aletler, korunması ve istenildiğinde kolayca alınıp kullanılabilmesi için takım dolabı içerisinde saklanır. Genellikle ağaçtan yapılan takım dolapları, kapaklarının açılış şekillerine göre, stor kapaklı veya yana açılan kapaklı olurlar. Sandık şeklinde yapılan veya tezgâh ayakları arasına girebilecek şekilde imal edilen ve kullanılan takım dolapları da vardır. Takım dolapları da bazen duvara bağlanarak, bazen de ikişer ikişer ayaklı sehpalar üzerine tespit edilerek kullanır Genellikle bir kişi tarafından kullanılmak üzere tanzim edilen bir takım dolabı, gerektiğinde iki ve daha çok sayıda öğrenci tarafından da kullanılabilmektedir. Takım dolabı düzenlenirken şu hususlara dikkat edilmelidir.

1. Her alet için ayrı ve özel bir yer ayrılmalıdır.

2. Kesiciler birbirine değmeyecek ve takımı yerine koyarken veya çıkarırken yaralamaya meydan vermeyecek şekilde yerleştirilmelidir.

3. Aletler, dolap kapağını açıp kapatırken düşmeyecek şekilde yerinde sağlam durmalıdır.

4. Kullanıldıktan sonra dolaba kaldırılan takımların sayılarını kontrol edebilmek için dolapta bir takım listesi bulunmalıdır.

1. Tek rende, 2. Çift rende, 3. Perdah rendesi, 4. Dişli rende, 5. El planyası, 6. Düztaban rende, 7. Çekme testere, 8. Sırtlı sigaço testere, 9. Alıştırma testeresi, 10. Kaplama testeresi, 11. Farekuyruğu testere, 12. 90 derecelik gönye, 13. 45° gönye, 14. Ayarlı gönye, 15. Nişangeç, 16. Çekiç, 17. Kerpeten, 18. Tornavida, 19. Matkap kolu, 20. iskarpela, 21. Delik kalemi, 22. Sistre, 23. Masat, 24. Lama eğe, 25. Üçgen eğe, 26. Balık sırta eğe, 27. Törpü, 28. Çapraz pensi, 29. Metre, 30. Kumpas, 31. Zımpara  takozu, 32. Tokmak,  33. Pergel, 34. Çizecek, 35. Bız

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022