Gorgoda Nedir? Kimdir?

Mumlu Boyalar

Mumlu boyalar, ucuz ve basit işlerde kullanılan boya çeşididir. Su, balmumu, kolofonyum reçinesi ve renk maddelerinden hazırlanır. Renk maddesi olarak suda eriyen asit etkili anilin boyalar, toprak boyalar ve metal […]

Mumlu boyalar, ucuz ve basit işlerde kullanılan boya çeşididir. Su, balmumu, kolofonyum reçinesi ve renk maddelerinden hazırlanır. Renk maddesi olarak suda eriyen asit etkili anilin boyalar, toprak boyalar ve metal tuzlarından yararlanılır. Mumlu boyalar emülsiyon haldedir. Diğer boyalar kadar dayanıklı değildir. Mumlu boyalarla yüzey hem boyanmış hem de koruyucu bir katmanla örtülmüş olur.

Mumlu boyanın hazırlanması: 90-100 derece sıcaklıktaki 1 lt. suda 50 gr balmumu ile 10 gr kolofonyum reçinesi eritilir. Diğer bir kapta 30 gr. arap sabunu 500 gr suda eritilerek ayrı bir sıvı hazırlanır. Daha önce hazırlanan karışıma dökülerek karıştırılır. Bu işlemden sonra 320 gr. suda 10-40 gr kadar potasyumbikromat eritilir, buna 50 cm3 Amonyak katılır. Bu eriyik, daha önce hazırlanmış olan ve 60 dereceye kadar soğutulan karışıma dökülerek karıştırılır. İstenilen renkte boya maddesi de katıldıktan sonra boya kullanmaya hazır hale gelmiş olur. İyice çalkalanarak yüzeye sert bir fırça ile elyaf yönünde bol miktarda sürülür. Sonra elyafa dikey yönde ve tekrar elyaf yönünde çalışarak boyanın fazlası yüzeyden alınır. 1-2 gün kurutulur. Boya hafif kuruyunca yüzey önce sert bir fırça ile sonra yumuşak bir bezle oyularak işlem tamamlanır.

Günümüzde, bunlardan başka, anilin boyalar sınıfına girebilen türde ve piyasada da “pamuk boyası” olarak satılan bir boya çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca hazırlandığı zaman mumlu boyayı andıran dispersiyon ağaç boyası adı ile satılan boya türü vardır. Toz halde satılan sentetik dispersiyon ağaç boyaları uygun sıvılarda eritilerek kullanılır. Çok ince suni taneciklerin sıvıda erimeden dağılmasına dispersiyon denir. (plastik tutkal dispersiyon özelliktedir) çizilmeye ve neme karşı oldukça dayanıklı olan bu boyayı hazırlarken üretici firmanın önerilerine dikkat edilmelidir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021