Gorgoda Nedir? Kimdir?

Munzur Dağları

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir dağ dizisi. Batıda Karasu Irmağı’nın Kemaliye yakınında bulunan vadiden başlar, doğuda Pülümür çevresine kadar uzanır. Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Karasu-Aras Dağları’nın batı kesimini oluşturur. […]

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir dağ dizisi. Batıda Karasu Irmağı’nın Kemaliye yakınında bulunan vadiden başlar, doğuda Pülümür çevresine kadar uzanır. Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Karasu-Aras Dağları’nın batı kesimini oluşturur. Uzunluğu yaklaşık olarak 140 km, genişliği de 25-30 km arasındadır.

Munzur Dağları’nın kuzeyinde Erzincan Ovası, batıda Karasu Vadisi bulunur. Güneyinde dik yamaçlarla alçalan Ovacık çöküntüsü yer alır. Munzur Dağları üzerinde birçok yüksek dağ vardır. Bunların en önemlileri Fekrik, Eğripınar, Koçgölbaşı ve Mercan Dağları’dır. Munzur Suyu, kaynağını Munzur Dağları’nın güney yamaçlarından alır. Munzur Suyu’nun uzunluğu 144 km’dir.

Munzur Dağları’nın dorukları karlarla kaplıdır. Ayrıca birçok yerinde eski buzul izlerine rastlanır. Birçok buzul yalağı da bulunur. Doğal bitki örtüsü açısından oldukça yoksul dağlardır. Bazı kuytu kesimlerinde meşe topluluklarına rastlanır. Yüksek kesimlerde geniş yaylalar vardır. Bu yaylalarda hayvancılık yapılır. Hayvancılık sonunda elde edilen şavak peyniriyle Erzincan’ın tulum peyniri oldukça ünlüdür.

Munzur Dağları geçit vermeyen dağlardır. Ulaşım dağ eteklerinden sağlanır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

    Gorgoda © 2021