Gorgoda Nedir? Kimdir?

Mürekkep Balığı

Yumuşakçalar (Mollusca) şubesinin, kafadan bacaklılar (Cephalopoda) sınıfının bazı takımlarındaki türlere verilen genel ad. Ağzının etrafında, üzerinde vantuzlar bulunan 8 ya da 10 koldan oluşmuş bir çelenk vardır. Kolların iç taraflarında […]

Mürekkep BalığıYumuşakçalar (Mollusca) şubesinin, kafadan bacaklılar (Cephalopoda) sınıfının bazı takımlarındaki türlere verilen genel ad. Ağzının etrafında, üzerinde vantuzlar bulunan 8 ya da 10 koldan oluşmuş bir çelenk vardır. Kolların iç taraflarında vantuzlar ya da çengeller vardır. Solungaç ve böbrekler bir çifttir. Çoğu mürekkep bezi bulundurur. Beden çıplaktır. Kabuk körelmiştir ve içte yer alır ya da hiç bulunmaz. Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi’nde çeşitli türleri vardır.

Mürekkep balıklarının kusursuz refleksleri vardır ve saatte 11 km hızla ilerleyebilirler. İlginç bir hareket mekanizmaları vardır. Bu balıklar istedikleri zaman suda saatlerce hareketsiz kalabildikleri gibi, gerektiği zamanlarda da inanılmaz bir manevra kabiliyetiyle hareket edebilirler. Bedenlerini saran kasların hızla kasılması sonucunda su itilir. Bu sayede mürekkep balıkları hareket eder. Mürekkep balıkları renklerini de çok hızlı değiştirebilirler. Bazen renk dalgaları bedenlerinde nabız atması gibi görünür. Bu kadar fazla değişikliğin olmasına kızgınlık, yiyecek görme, korku ve bulunduğu yerin rengi gibi farklı nedenler neden olabilir.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021