Gorgoda Nedir? Kimdir?

Müren

Anguilliformes takımının Muraenidae ailesini oluşturan 80’den fazla deniz balığı cinsinin tümüne verilen ortak ad. Tropik ve ılıman iklim denizlerinde yaşayan bu balıkların vücutları uzun ve oldukça kalındır. Karın bölgelerinde yüzgeçleri bulunan mürenler kayalıkarın ya da resiflerin olduğu sığ sularda yaşar, oyuklarda gizlenirler. Uzunlukları 1,5 m’yi aşmaz. Ancak Büyük Okyanus’ta yaşayan Thyrsoide macrura cinsinin uzunluğu 3,5 […]
Anguilliformes takımının Muraenidae ailesini oluşturan 80’den fazla deniz balığı cinsinin tümüne verilen ortak ad. Tropik ve ılıman iklim denizlerinde yaşayan bu balıkların vücutları uzun ve oldukça kalındır. Karın bölgelerinde yüzgeçleri bulunan mürenler kayalıkarın ya da resiflerin olduğu sığ sularda yaşar, oyuklarda gizlenirler. Uzunlukları 1,5 m’yi aşmaz. Ancak Büyük Okyanus’ta yaşayan Thyrsoide macrura cinsinin uzunluğu 3,5 m’ye ulaşabilmektedir.

Genellikle canlı renkleri ve desenleri olan mürenler, geniş ağızları ve güçlü dişleri sayesinde avlarını kolaylıkla yakalar. Sıcak denizlerde yaşayan bazı cinslerinin etleri zehirlidir ve insanlarda hastalığa ya da ölüme neden olur. Oldukça sık rastlanan bayağı müren (Mureana helena) en çok 130 cm ortalama 60-100 cm uzunluğundadır. Bu cins mürenler Akdeniz ve Atlas Okyanusu’nun doğu bölgelerinde yaşarlar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021