Gorgoda Nedir? Kimdir?

Mutasyon

Canlıların kalıtsal materyalinde meydana gelen değişiklik ve bu nedenle canlının yapısında görülen değişim. Mutasyonlar DNA dizilerinde kendiliğinden ya da ışın, kimyasal maddeler gibi mutajen maddeler nedeniyle meydana gelebilir. Mutasyon eğer […]

Canlıların kalıtsal materyalinde meydana gelen değişiklik ve bu nedenle canlının yapısında görülen değişim. Mutasyonlar DNA dizilerinde kendiliğinden ya da ışın, kimyasal maddeler gibi mutajen maddeler nedeniyle meydana gelebilir.

Mutasyon eğer canlının gamet hücresinde meydana gelirse kalıtsal olarak döllere yani sonraki kuşaklara aktarılır. Ama beden hücrelerinde meydana gelirse aktarılamaz. Mutasyonlar sayesinde canlıların çeşitlenir ve böylece evrim geçirmesi sağlanır. Bu değişiklikler ender olarak canlılara çevreye uyumlarında başarı getirir. Ama, bazı durumlarda da canlının hayatta kalma başarısını düşürerek ortadan kalkmasına neden olur. Örnek olarak kanser verilebilir. Bununla birlikte radyoaktif maddeler gibi bazı mutajen maddeler, insanların üreme hücrelerini yani gelecek kuşakları etkilemektedir.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

    Gorgoda © 2021