Gorgoda Nedir? Kimdir?

Nevroz

Ruhsal gerilimlerin bilinçsiz olarak dışa vurduğu hastalık. Nevrozda hastanın aklı başında olmasına karşın, uykusuzluk, sinir gerginliği, kuşku, bezginlik ve ağrı gibi belirtiler gözükür. Nevrozun saplantılı zorlanma, histeri, bunaltı ve fobiler gibi çeşitleri vardır. İnsanların çoğunun yaşamının belirli döneminde nevroz ortaya çıkabilir. Freud, nevrozun genellikle çocukluk yaşlarında duyulan korku ve kaygılar sonucu ortaya çıktığını açıklamıştır. Kıskançlık, […]
Ruhsal gerilimlerin bilinçsiz olarak dışa vurduğu hastalık. Nevrozda hastanın aklı başında olmasına karşın, uykusuzluk, sinir gerginliği, kuşku, bezginlik ve ağrı gibi belirtiler gözükür. Nevrozun saplantılı zorlanma, histeri, bunaltı ve fobiler gibi çeşitleri vardır.

İnsanların çoğunun yaşamının belirli döneminde nevroz ortaya çıkabilir. Freud, nevrozun genellikle çocukluk yaşlarında duyulan korku ve kaygılar sonucu ortaya çıktığını açıklamıştır. Kıskançlık, suçluluk, anne ve baba sevgisinden yoksunlukla çocuklukta geçirilen hastalıkların çoğunlukla nevroza yol açtığı saptanmıştır. Tedavisi için yatıştırıcı ilâçlar kullanıldığı gibi, kesin çözüm psikoterapiyle sağlanabilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021