Gorgoda Nedir? Kimdir?

Noel Baba

(4. yüzyıl Demre, Likya Anadolu) Noel Baba adıyla popüler kültürde önemli bir yeri olan ünlü Hristiyan aziz. Asıl adı Aziz Nikolaos’tur. Gerçekte, yaşayıp yaşamadığı tartışma konusudur. İnanışa göre Nikolaus, bir […]

(4. yüzyıl Demre, Likya Anadolu) Noel Baba adıyla popüler kültürde önemli bir yeri olan ünlü Hristiyan aziz. Asıl adı Aziz Nikolaos’tur. Gerçekte, yaşayıp yaşamadığı tartışma konusudur.

İnanışa göre Nikolaus, bir Likya kenti olan Patara’da doğdu. Zengin bir buğday tüccarının oğluydu. Gençliğinde Filistin ve Mısır’ı dolaştı. Geri döndükten sonra Patara’nın komşu kenti Myra’ya göç etti ve kısa süre sonra Myra Başpiskoposu seçildi. Hristiyanlığa karşı olan Roma İmparatoru Diocletianus zamanında Nicholas da diğer Hristiyanlar gibi bir ara hapsedildi. M.S. 325 tarihinde Hristiyanlık içindeki sorunları çözmek için İznik’teki (Nikaea) meclis toplantısına Myra Başpiskoposu olarak katıldı. Bir süre sonra da yaşama veda etti. Myra’lılar onun adına bir kilise yaptılar ve onu bu kilisenin içine gömdüler.

Nikolaos’un buradaki mezarı 6. yüzyıla kadar yaygın olarak biliniyordu. Daha sonra 1087’de İtalyan gemiciler onun cesedini Bari’ye götürüp yaptıkları Bazilikaya gömdüler.

Pek çok mucizesi olduğuna inanılan Aziz Nikolaos’un Noel Baba’ya dönüşmesiyse ilk kez Almanya’da gerçekleşti. Daha sonra Protestanların bulunduğu dünyanın pek çok ülkesine yayıldı.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021