Gorgoda Nedir? Kimdir?

Normal Deniz Haritaları

Bu haritalar okyanuslar dışındaki denizlerde ulaştırma hizmetlerini kolaylaştırmak ve güvencesini sağlamak amacıyla yapılan 1/1000 000 ilâ 1/250 000 ölçekli haritalardır. Yelken haritaları adı ile de tanınan bu haritalarda genel görüntü haritalarındaki ayrıntılara ek olarak, denizde ve kıyıda bulunan fenerler, şamandıralar ve telsiz istasyonları gibi önemli seyir yardımcıları, kıyıdaki yüksek tepeler, liman tesisleri, genel yerleşme bölgeleri, […]
Bu haritalar okyanuslar dışındaki denizlerde ulaştırma hizmetlerini kolaylaştırmak ve güvencesini sağlamak amacıyla yapılan 1/1000 000 ilâ 1/250 000 ölçekli haritalardır. Yelken haritaları adı ile de tanınan bu haritalarda genel görüntü haritalarındaki ayrıntılara ek olarak, denizde ve kıyıda bulunan fenerler, şamandıralar ve telsiz istasyonları gibi önemli seyir yardımcıları, kıyıdaki yüksek tepeler, liman tesisleri, genel yerleşme bölgeleri, sıklaştırılmış derinlik değerleri ve ana derinlik eğrileri, varsa sığlıklar ve banklar vb. ayrıntılar gösterilmiştir.
Sabit pafta boyutları içine Mercator veya Gnomonik projeksiyon yöntemlerine göre çizilmişlerdir. Kapsadıkları ayrıntılardan anlaşılacağı gibi Normal Deniz Haritaları gemiciler için Yersel Navigasyona (kıyıdaki cisimleri görerek yapılan seyir) olanak sağlayan haritalardır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021