Gorgoda Nedir? Kimdir?

Omurgalı Hayvanlar

Vücutlarının üst kısmında, baştan kuyruğa kadar uzanan, hareketsiz ya da yarı hareketli birçok parçadan meydana gelmiş bir aks taşıyan hayvanlara verilen genel ad. Balık, amfibi, sürüngen, kuş ve memelileri kapsar. […]

Omurgalı HayvanlarVücutlarının üst kısmında, baştan kuyruğa kadar uzanan, hareketsiz ya da yarı hareketli birçok parçadan meydana gelmiş bir aks taşıyan hayvanlara verilen genel ad. Balık, amfibi, sürüngen, kuş ve memelileri kapsar. Dünyada tüm ekosistemlerde, kutuplardan ekvatora kadar koloniler hâlinde ya da bireysel olarak yaşamlarını sürdürebilmektedir. Eklem bacaklıların yanında, karasal yaşama en iyi uyum gösteren hayvanlardır. Vücutları yaşadıkları ortamlarla ilgili olarak değişiklikler gösterir. Yaklaşık 41 700 türü tanımlanmıştır.

Omurgalılarda Dolaşım Sistemi

Omurgalı hayvanların hepsinde kapalı kan dolaşım sistemi görülür. Bu dolaşım sisteminde kalp,atar damar,toplar damar ve kılcal damarlar bulunur. Omurgalı hayvanların hemen hemen hepsindeki damar sistemi aynı olmasına rağmen kalpleri farklılık gösterebilir.

Omurgalılarda Sinir Hücresi

Omurgalı hayvanlarda sinir sistemi birbirine benzer. Bu sinir sistemi merkezi ve çevresel olmak üzere iki kısımdır. Omurga içinde omurilik bulunur. Çevresel sinir sistemi organların çevreleriyle ilgili olan ilişkilerini sağlarken, merkezi sinir sistemi uyartıların değerlendirilmesini yapar.
Yüksek yapılı hayvanlarda ve insanlarda, çevreden gelen birçok uyarıya hassas olan özelleşmiş hücreler ve yapılar vardır. Bu yapılara duyu organları denir. Duyu organları çok sayıda reseptör hücreleriyle donatılmıştır. Duyu organlarıyla alınan uyartılar veya bilgi, nöronlarla merkezi sinir sistemine iletilir. M.S.S. organizmanın “bilgi işleme ve değerlendirme” merkezidir. Bu merkezde değerlendirilen bilgiler, emre dönüştürülerek vücudun tüm iç salgı bezlerine veya kaslara gönderilir. Uyartıları alarak harekete geçen ve faaliyet gösteren bu yapılara “efektör organlar” denir.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021