Gorgoda Nedir? Kimdir?

Omurgasız Hayvanlar

Hayvanlar (Animalia) âleminin omurgalı hayvanlar dışında öteki bütün hayvanları içine alan bölümüne verilen ad. Günümüzde tüm hayvanların sınıflandırılmasında, çok geniş kapsamlı olarak kullanılan bir terim değildir. Omurgasız Hayvanlarda Sinir Sistemi Süngerlerde: Sinir sistemi yoktur. Her hücre dış uyartıya karşı tepki gösterebilir. Bir sünger hücresine yapılan uyarı ona bitişik hücreye iletilebilir. Fakat süngerlerde alınan uyartıyı iletmek […]
Omurgasız HayvanlarHayvanlar (Animalia) âleminin omurgalı hayvanlar dışında öteki bütün hayvanları içine alan bölümüne verilen ad. Günümüzde tüm hayvanların sınıflandırılmasında, çok geniş kapsamlı olarak kullanılan bir terim değildir.

Omurgasız Hayvanlarda Sinir Sistemi

Süngerlerde: Sinir sistemi yoktur. Her hücre dış uyartıya karşı tepki gösterebilir. Bir sünger hücresine yapılan uyarı ona bitişik hücreye iletilebilir. Fakat süngerlerde alınan uyartıyı iletmek üzere gelişmiş özel hücreler yoktur.

Hidra ve diğer sölentereler:
Uzantıları ile birbirine bağlı bir sinir sistemi gelişmiştir. Bu sisteme sinir ağı veya difüz sinir sistemi denir. Bir hidranın herhangi bir yerinde yapılan uyartı sinir ağıyla her yönde yayılır. İletim bu yüzden yavaş olur.

Yassı solucanlardan palanaria: Sinir organına ek olarak vücudun 2 yanında birer sinir kordonu bulunur. Palanaria’nın baş kısmında iki sinirsel hücre kümesi vardır. Bunlara sinir düğümü veya gangliyon denir. Bu gangliyonlardan vücudun iki yanına sinir şeridi uzanır. bu sinir şeritleri belirli aralıklarla, enine bağlarla birbirine bağlıdır. Bu sisteme ip merdiveni de denir.Omurgalılarda reseptör hücreler (uyarıyı alan), sinir hücresi (sinyalleri ileten) ve efektör hücresi (tepkiyi oluşturan) olmak üzere en az 3 çeşit hücresi vardır.

Omurgasızlarda Dolaşım Sistemi
Omurgasızlardan sünger ve sölenterlerin vücut hücreleri doğrudan dış ortamla temastadır. Bu sayede solunum gazlarını difüzyon yoluyla alırlar,artık maddelerini doğrudan dış ortama verdiklerinden dolaşım sistemleri yoktur. Bir hücrelilerde gaz ve besin alış verişi doğrudan hücre zarı ile yapılır. Bu yüzden bir hücrelilerde özel bir dolaşım sistemi yoktur.Omurgasızların çoğu ile omurgalıların hemen hemen hepsi vücutları büyüktür. Bundan dolayı vücutların iç kısımlarında yer alan çok sayıda hücre ,dış çevre ile doğrudan madde alış verişine müsait değildir. Böyle canlılarda açık ve kapalı dolaşım olmak üzere iki dolaşım vardır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021