Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ön Düzen ve Balans Ayarcısı

Her türlü motorlu araçların ön düzenlerini, ön tekerlek açı ve mesafelerini, askı donanımlarını şasi hatalarını ölçen, ayarlayan, tekerlek kusurlarını yorumlayan ve tekerlek dengesini (balans) yapan kişidir. – Ön düzende bozukluğun […]

Her türlü motorlu araçların ön düzenlerini, ön tekerlek açı ve mesafelerini, askı donanımlarını şasi hatalarını ölçen, ayarlayan, tekerlek kusurlarını yorumlayan ve tekerlek dengesini (balans) yapan kişidir.
– Ön düzende bozukluğun yerini saptar, bu amaçla çeşitli testler yapar, şikayetleri yorumlar,
– Bakım, kontrol, ayar, tamir iş ve işlemleriyle ilgili aygıt, tezgah ve makineleri çalıştırır, uygun şartlarda kullanır,
– El aletleriyle markalama, eğeleme, kesme, soğuk şekillendirme, delme, diş açma, saplama, sökme iş ve işlemlerini yapar,
– Araçların tekerleklerini söküp takar,
– Ön askı donanımlarında yağlama ve genel bakım yapar,
– Ön düzen sistemini arabanın özelliklerine göre ayarlar,
– Tekerlek arızasını gidererek, dengesini (balans) ayarlar,
– Far ampullerini kontrol ederek far ayarlarını yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Çeşitli anahtar takımları,
– Çeşitli el takımları,
– Özel takım ve anahtarlar,
– Ön düzen ayar tezgahı,
– Tekerlek balans tezgahı,
– Teo-in, Teo-out (tekerlek kapanıklığı, açıklığı, rot ayarı) ölçme aleti,
– Kaldırma aracı (kriko),
– Kaldırma aracı (lift),
– Civata, somun, conta, pim, saplama gibi birleştirme elemanları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
– Makine parçaları arasındaki ilişkiyi görebilme gücüne sahip,
– Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
– Ellerini ve gözünü eşgüdüm halinde kullanabilen,
– Bedence sağlam, gözleri keskin kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Ön düzen ve balans ayarlayıcıları tamir atölyelerinde, motorlu taşıt yapan fabrikalarda görev yaparlar. Çalışma ortamı kirli ve yağlı olabilir. Çalışırken eğilme, diz çökme gibi pozisyonlar gerekebilir. Ön düzen ve balans ayarlayıcıları birinci derecede makine ve aletlerle ilgilidirler. Müşteri ve diğer çalışanlarla da iletişim kurmaları gerekebilir. İş, pazar dışında haftanın her günü, tam zamanlı olarak yürütülür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Ülkemizde otomotiv sektörünün gelişimine paralel olarak mesleğinde iyi yetişmiş elemanlar, taşıt üreten fabrikalarda, araç bakım ve tamir servislerinde çalışırlar.
Pratik eğitim gördükleri işyerlerinde istihdam edilebilmektedir.
Usta unvanını alan kişiler, kendi adına işyeri açabilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin “Motorlu Araçlar Teknolojisi” alanı “Ön Düzen Ayarcılığı ve Lastikçilik” dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak,
– Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Ön düzen ayarcılığı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır.
Mesleki eğitim merkezlerinde, haftada bir gün kuramsal (teorik) eğitim, haftada beş gün işyerinde uygulamalı (pratik) eğitim verilmektedir.
Kuramsal (teorik) eğitimde, 3 yıl boyunca, ön düzen ayarcılığına ilişkin temel teorik bilgiler, kullanılan alet, araç ve gereçleri tanıma, taşıt kullanımı, çeşitli test uygulama , arıza belirleme, onarım, kontrol, ayar, bakım, iş ve teknikler gibi konuları öğrenirler ve bu konularında yorumlara katılırlar.
İşyerinde yapılan uygulamalı (pratik) eğitimde:
İşyerini tanımak, el ve ölçü aletleri, iş kabulü, civata, somun, sendela, conta, pim, saplama gibi birleştirme elemanlarını ve ölçülerini, araçta tekerleklerin sökülüp takılmasını, sabit dingilli ön askı donanımlarının parçalarının, görev ve fonksiyonlarını, serbest süspansiyonlu ön askı donanımlarının parçalarının görev ve fonksiyonlarını, ön askı donanımlarında yağlama ve genel bakımı, sabit dingilli ön askı donanımlarının sökülmesini, parçalarının temizliğini, parçaları değiştirmek ve yerine takma işlemlerini, çeşitli serbest süspansiyonlu ön askı donanımlarının parçalarının sökülmesini, temizliğinin yapılmasını, ön askı donanımlarındaki arızalı parçaları ve parçalardaki boşlukların kontrolünü, denge (balans) cihazlarını ve cihazın parçalarını, aracın tekerlek dengesini (balansını), tekerlek dengesi (balansı) işlemlerine yardımı, ön düzen ayar cihazının parçalarını tanıyarak ayarlara yardımcı olunmasını öğrenirler.

MESLEKTE İLERLEME
– Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
– Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
– Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
– İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Çırak öğrencilere, eğitimleri süresince, asgari ücretin %30 undan az olmamak üzere işverenlerce ücret ödenmektedir.
Özel işyerlerinde, kalfa ve usta unvanlarında çalışan Ön Düzen ve Balans Ayarcıları, işyerinin niteliğine göre değişiklik göstermekle birlikte, asgari ücretin yaklaşık 1,5-2 katı kadar ücret almaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021