Gorgoda Nedir? Kimdir?

Organ

Bitki ve hayvanlarda, birden çok hücreden oluşmuş yapısal ve işlevsel birim. Organizma içinde özel görevleri vardır. Dokulardan oluşmuştur. Örneğin yaprak ve kök bazı bitkilerin organlarıdır; göz, karaciğer ve böbrek gibi yapılar ise hayvan ve insanların organlarıdır. Organ Ve Doku Nakli Tıpta vücudun bir bölümünün ya da bir organın doğal yerinden çıkarıldıktan sonra, aynı ya da […]
Bitki ve hayvanlarda, birden çok hücreden oluşmuş yapısal ve işlevsel birim. Organizma içinde özel görevleri vardır. Dokulardan oluşmuştur. Örneğin yaprak ve kök bazı bitkilerin organlarıdır; göz, karaciğer ve böbrek gibi yapılar ise hayvan ve insanların organlarıdır.

Organ Ve Doku Nakli

Tıpta vücudun bir bölümünün ya da bir organın doğal yerinden çıkarıldıktan sonra, aynı ya da farklı bireyin vücuduna yerleştirilmesi.

Organ nakilleri iki tür sorun yaratır. Bu sorunlar, büyük çoğunluğu çözümlenmiş olan teknik sorunlarla bağışıklık sorunlarıdır. Alıcının akyuvar sisteminin ürettiği antijenlerle, bir antikor gibi davranan nakledilen madde arasındaki uyuşmazlıktan ileri gelen reddetme olayına engel olmak için, alıcı ve vericinin birbirine çok benzer bağışıklık karakterlerine sahip olması gerekir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021