Gorgoda Nedir? Kimdir?

Orta Kulak

Şakak kemiği içinde bulunan altı duvarlı bir boşluktur. Görevi; ses dalgalarını merkezi sinir sisteminin algılayabileceği sinirsel uyarılara çevirmektir. Kulağın, dış kulak ile iç kulak arasında, işitme kemiklerini taşıyan bölümü. Kulak zarı üzerinden buraya gelen ses dalgaları kuvvetlendirilerek iç kulağa aktarılır. Ses dalgalarını kuvvetlendirme işini, birbirlerine kaldıraç gibi bağlanmış çekiç, örs ve üzengi kemikleri yapar. Kapalı […]
Şakak kemiği içinde bulunan altı duvarlı bir boşluktur. Görevi; ses dalgalarını merkezi sinir sisteminin algılayabileceği sinirsel uyarılara çevirmektir.

Kulağın, dış kulak ile iç kulak arasında, işitme kemiklerini taşıyan bölümü. Kulak zarı üzerinden buraya gelen ses dalgaları kuvvetlendirilerek iç kulağa aktarılır. Ses dalgalarını kuvvetlendirme işini, birbirlerine kaldıraç gibi bağlanmış çekiç, örs ve üzengi kemikleri yapar. Kapalı bir oda biçiminde olan orta kulak östaki borusu ile genze, yani dışarı bağlanır. Böylece dışarıdan gelecek kuvvetli ses dalgalarının kulak zarını yırtması engellenir.

Orta kulağın içinde birbiriyle arka arkaya eklenmiş üç kemik bulunur. Bunlara işitme kemikçikleri denir. Bu kemikler içten dışa doğru sırasıyla çekiç , örs ve üzengi şeklinde sıralanır.Çekiç kemiği bir ucuyla kulak zarına diğer ucuyla da örs kemiğine dokunur. Örs kemiği ise üzengi kemiğine dokunur. Üzengi kemiği, ucundaki bir düzlük ile orta kulağın iç duvarında bulunan fenestra kokleaya giren bölümü kendisine iletilmiş olan titreşimlere uyarak ileri geri hareket yapar ve bu titreşimleri iç kulakta bulunan ve işitme işleriyle ilgili asıl yapılardan biri olan kokleaya ulaştırır. Orta kulağın dıştaki hava ile bağlantısını oluşturan, geniz boşluğuyla orta kulak arasındaki östaki borusu denen kıl genişliğindeki bir kanalcık ayarlar. Ağzımızı açmakla buradan gelen hava iç ve dış basıncın dengesini ayarlar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021