Gorgoda Nedir? Kimdir?

Osmoz Metodu

Bir başka difüzyon metodu , tel veya çit direklerine fırça  ile bulamaç haldeki koruma  maddesinin sürülmesi şeklinde uygulanmaktadır. Osmoz metodu olarak bilinen bu metodda tel direklerin kabukları yeni  soyulan  direklere fırça ile sürülmekte ve direkler sıkı bir şekilde istiflenerek su geçirmeyen örtü malzemesi ile iyi bir şekilde sarılmaktadır. Difüzyon olayının gerçekleşmesi için yaklaşık 1 ay […]

Bir başka difüzyon metodu , tel veya çit direklerine fırça  ile bulamaç haldeki koruma  maddesinin sürülmesi şeklinde uygulanmaktadır. Osmoz metodu olarak bilinen bu metodda tel direklerin kabukları yeni  soyulan  direklere fırça ile sürülmekte ve direkler sıkı bir şekilde istiflenerek su geçirmeyen örtü malzemesi ile iyi bir şekilde sarılmaktadır. Difüzyon olayının gerçekleşmesi için yaklaşık 1 ay beklemek  gerekli  olup , kalın çaplı ağaç malzemede nüfuz derinliğini artırmak  için bu süre 90 güne kadar da çıkarabilmektedir. Daha sonra örtü kaldırarak  8 gün  beklenmekte ve kullanmadan önce açık havada kurutulmaktadır. Ladin , göknar, çam  ve  melez direklerde kullanılan osmoz bulamaç formülü :

6 litre su. 8.5 kg sodyum fluorür , 1 kg dinitrofenol 0.5 kg kolloidal madde (nişasta ve  tutkal) ile hazırlanmakta ve  1 m2 yüzeye 150-200 g sürülmektedir.

İşlem  görecek malzemenin taze halde olması ve kesimden kısa bir süre sonra bu metodların uygulanması tavsiye edilmektedir. Emprenye maddesi sürülen tel direkleri bir  altlık üzerine  üçgen şeklinde istif edilmekte her istifteki direk sayısı 36-45 adet arasında değişmektedir. En fazla direk sayısı 55 olarak alınmakta , en alt sıradaki 8-9 , en çok 10 adet olacak şekilde düzenlenmektedir.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021