Gorgoda Nedir? Kimdir?

Oto Camcısı

Oto camcısı, otomobil, otobüs, kamyon, iş makineleri, tren, deniz taşıtları vb. araçların camlarının montaj işlemlerini yapan kişidir. – Kullanacağı malzemelerin stok kontrolünü yapar, malzeme temin eder, gelen malzemeyi kontrol eder, […]

Oto camcısı, otomobil, otobüs, kamyon, iş makineleri, tren, deniz taşıtları vb. araçların camlarının montaj işlemlerini yapan kişidir.
– Kullanacağı malzemelerin stok kontrolünü yapar, malzeme temin eder, gelen malzemeyi kontrol eder,
– Kullanılacak camı belirler, müşteriye işin süresi ve kırılma riski hakkında bilgi verir,
– Otomobillerin lastikli camlarını monte eder, camı söker, cam lastiği ve kasayı temizler,
– Kasanın cama uygunluğunu kontrol eder,
– Macun hazırlar, cama macun çeker, cam lastiğini cama takar, cam ipini cam lastiğine takar, camı kasaya yerleştirir, camı temizler,
– Araçların cam fitillerini değiştirir,
– Otomobil dışındaki araçların lastikli camlarını, araçların kapı camlarını ve araçların dikiz aynalarını monte eder,
– Cam satışı yapar,
– Fatura düzenler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Alyen takımı , Anahtar takımı ,Cam ipi , Cam kesme elması , Cam sehpası, Cam taşlama zımparası , Çekiç, Eldiven, Fırça, Gerdirme kayışı ,Gönye, Gözlük , Jilet , Kerpeten, Keski Mastar Metre, Kumpas, Lokma takımı , Makas ,Masa Örtü, Pense Segman tornavidası ,Silikon kesme teli , Silikon tabancası, Spatula Tornavida takımı, Fitil kanalı, Vantuz , Cam delme makinesi , Cam taşlama makinesi, Dekopaj makinesi, Elektrik süpürgesi, Denge braketi , Dikiz aynası, Gazyağı, Karton Kelebek, Cam lastiği Kompresör , Matkap , Perçin makinesi , Silikon kesme makinesi, Ambalaj bantı Arap sabunu, Ayna camı , Cam çeşitleri , Cam fitili , Cam kalemi , Cam kanalı, Cam kızağı , Cam krikosu , Cam lastiği, Cam lastiği segmanı , Cam macunu, Kızak lastiği, Oto camı silikonu, Primer, Tiner, Üstüpü, Yapıştırıcılar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Oto camcısı olmak isteyenlerin;
– Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,
– El ve gözü eşgüdümle kullanabilen,
– Ellerini ustalıkla kullanabilen,
– Ekip içinde çalışmaya yatkın,
– Dikkatli ve titiz çalışma alışkanlığına sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Oto camcısı, taşıt yapan fabrikalarda, atölyelerde, oto tamircilerinde ve oto camcılarında çalışır. İş kapalı ve açık alanda yapılabilir. Ortam gürültülü, kirli ve yağlıdır. İş sahipleri ve diğer meslektaşlarıyla da iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Gerek ana, gerekse yan sanayii ile birlikte yaklaşık 35 yıldır üretim yapan otomotiv sektörü ekonomideki gelişmeye bağlı olarak gelen talep artışları ile 90’ların başında kapasite artışlarına ve yeni model araç üretimlerine yönelmiştir. Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne girişi ile otomobil ithalatı ve model çeşitliliği de önemli ölçüde artmıştır. Dolayısıyla oto camcılığı meslek dalında iş hacmi giderek genişlemektedir. Model çeşitliliğinin artması, özellikle az sayıda ithalatı yapılan modellerde cam temininde güçlüklere yol açmaktadır.
Oto camcılık mesleği genellikle küçük ölçekli işletmeler bünyesinde yürütülmektedir. Sektörde giderek küçük ölçekli işletmeler azalmakta ve komple hizmet veren oto bakım-onarım servisleri yaygınlaşmaktadır. Ancak, mevcut durumda servislerde oto camcısı olarak yeterli sayıda nitelikli eleman bulunmaması nedeniyle, servisler camcılık işlerini küçük ölçekli işletmelere yaptırmaktadır. Küçük yerleşim yerlerinde kapı camlarının monte edilmesi görevinin genellikle kaportacılar tarafından yerine getirildiği gözlemlenmektedir.
Oto camcılarının, otomobil teknolojisindeki hızlı gelişmeleri izlemesi, yeni çıkan modelleri tanıması, araçlara yeni konulan güvenlik sistemleri, vb. hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Birçok diğer meslek alanında olduğu gibi bu meslek alanında da gelişen teknolojiye paralel olarak nitelikli eleman ihtiyacı giderek artmaktadır.
Meslek elemanları otomotiv fabrikalarında, yetkili otomotiv servis ve bakım işletmelerinde, otomotiv sektörü ile ilgili çeşitli işletmelerde iş bulabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Bu mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda (en az 15 kişinin katılımıyla) Halk eğitim Merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca Mesleğin eğitimi; pratik olarak usta çırak ilişkisi çerçevesinde işletmelerde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleğin eğitimine girebilmek için;
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak ,
– Yeterli sayıda katılımcının bulunması gerekmektedir.

Geleneksel eğitim şekli olan usta-çırak usulünde kişi bir işyerinde usta nezaretinde çalışarak mesleği öğrenir. En az ilköğretim mezunu olmak yeterlidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi toplam 200-400 saattir.
Eğitim sırasında;
– Meslekle ilgili alet ve malzemelerin neler olduğu ve nasıl kullanacağı,
– Cam çeşitleri,
– Cam sökme,
– Cama macun çekme,
– Cam takma, temizleme,
– Cam filtrelerinin değişimi gibi konularda pratik olarak eğitim alırlar.

MESLEKTE İLERLEME
Bu meslekte ilerleme mesleki deneyimin artması sonucu isim yapma ve kendi işyerini açmak şeklinde gerçekleşebilir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
EĞİTİM SÜRESİNCE
Eğitim süresince işyerlerinde pratik eğitim yapanlara işyerine göre değişen miktarda ücret ödenmektedir.

EĞİTİM SONRASI
Mesleğin eğitiminden sonra çalışmaya başlayanlar asgari ücretin bir bir buçuk katı kadar ücret almaktadırlar

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde meslek bilgi merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021