Gorgoda Nedir? Kimdir?

Oto Elektrikçi

Motorlu taşıtlarda, aracın elektrik sistemlerindeki arızayı bulan, elektrik donanımının yapılması, onarılması ve yenileştirilmesi gibi çalışmalarda bulunan kişidir. – Aracın aydınlatma, ısıtma sistemlerindeki arızayı bulur ve onarır, – Oto elektrik tesisatını […]

Motorlu taşıtlarda, aracın elektrik sistemlerindeki arızayı bulan, elektrik donanımının yapılması, onarılması ve yenileştirilmesi gibi çalışmalarda bulunan kişidir.
– Aracın aydınlatma, ısıtma sistemlerindeki arızayı bulur ve onarır,
– Oto elektrik tesisatını döşer, gerekli ayarları teknik kurallara uygun olarak yapar,
– Değişik marka ve modeldeki taşıtların marş motorları, marş şalterleri, alternatörler, alternatör regülatörleri (konjektör), aydınlatma sistemleri, far ayarları, bataryalar (akü), bobinler, alet tablosu göstergeleri ve ateşleme sistemlerini kontrol eder, arızalarını saptar,
– Arızalı parçaları, yenisiyle değiştirir veya onarır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– İnç ve matrik anahtar takımları,
– Çeşitli boyutta tornavida ve pensler, kablo sıyırma pensi, buji lokması, ayar pensi, tesviyeci tezgah mengenesi, kutupbaşı temizleme fırçası, hidrometre, çektirme, burç sökme takma aparatı, lehim tabancası, far ayar cihazı, avans ayar tabancası, batarya şarj cihazı, ampermetre, voltmetre, zımpara taşı, kablo, ampul, duy, zımpara, age civata, somun vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
– Fen bilimlerine meraklı ve bu alanda yetenekli,
– El becerisine sahip,
– Dikkatli ve titiz,
– Görme keskinliğine sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Oto elektrikçileri fabrika ve atölyelerde görev yaparlar. Görev ortamı oldukça temizdir. Elektrikçi birinci derecede malzemelerle ilgilidir. Çalışırken eğilmek, diz çökmek gibi pozisyonlarda bulunmak gerekebilir.
– İşletme yöneticileriyle,
– İşletme sahipleriyle,
– Şoförlerle,
– Müşterilerle ve meslektaşlarıyla iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Otomobil fabrikalarında ve oto elektrikçiliği yapan büyük ve küçük işletmelerde çalışırlar.
Mesleğin eğitimini alan kişiler, kendi işyerlerini açabildikleri gibi, başka işveren yanında çalışmak istedikleri takdirde, iş bulmakta zorlanmazlar.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
– Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Motorlu Araçlar Teknolojisi” alanı “Otomotiv Elektrikçiliği” dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak,
– Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Oto elektrikçiliği mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır.
Eğitim, uygulamalı (pratik) ve kuramsal (teorik) olmak üzere iki aşamalı olarak yapılmaktadır.
Pratik eğitimde: Konular, bizzat uygulama yapılarak kavratılmaktadır (örneğin: Bakır, pirinç, çelik parçalarının yumuşak ve sert lehimleme işlemlerini yapmak, ateşleme ve avans ayarını yapmak gibi). Pratik eğitimde, ayrıca, iş güvenliği, iş kazalarından kaçınma yolları gibi konularda gösterilir.
Teknik eğitimde ise: Meslek Bilgisi ile Mesleki ve Teknik Resim konuları öğretilmektedir. Meslek Bilgisi dersinde; oto elektrikçiliğinde kullanılan takım cihaz ve avadanlıkların özellikleri, oto elektrik temel ilkeleri, basit elektrik devresi ve özellikleri, oto elektrik tesislerinin yapısı ve çalışma şekilleri öğretilir. Mesleki ve Teknik Resim derslerinde ise; oto elektrikçilerinin işletmelerinde kullanacakları resimlerin okunması ve açıklanması, işletmelerde hazırlanacak basit parçaların atölye taslaklarının çizilmesi, oto elektrik tesislerine ve aletlerine ait şemaların okunması ile bu alet ve şemalardan yararlanarak bağlantı şemalarının hazırlanması konuları öğretilmektedir.
Çırak adayları; haftada bir gün işletmede, 5 gün işyerinde eğitime katılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
– Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
– Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
– Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
– İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim esnasında işletmelerde meslek eğitimi gören çırak öğrencilere, işverenlerce yaşlarına uygun olarak asgari ücretin % 30’ undan az olmamak üzere aylık ücret ödenmektedir.
Çıraklık eğitimi boyunca öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe ödenmektedir.
Kendi işyerinde ve bir işveren yanında oto elektrikçisi olarak çalışan meslek elemanlarının aylık kazancı, asgari ücretin ortalama 4 katı civarındadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021