Gorgoda Nedir? Kimdir?

Otobiyografi (Öz Yaşam Öyküsü)

Bir yazarın kendi yaşamını anlattığı yazılar. Otobiyografi de denir. Otobiyografi, Fransızca bir terimdir. Oto (kendi kendine) ve biyografi (yaşam öyküsü) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Amerikalı yazar Jack London’ın Martin Eden adlı yapıtı otobiyografik bir yapıttır. Biyografiden ayrı yanı, yazılış biçimindedir. Biyografi, tanınmış kişilerin yaşam öyküsünün bir başkası tarafından yazılması biçiminde ortaya çıkar. Otobiyografideyse yazarın kendi yaşam […]
Bir yazarın kendi yaşamını anlattığı yazılar. Otobiyografi de denir. Otobiyografi, Fransızca bir terimdir. Oto (kendi kendine) ve biyografi (yaşam öyküsü) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Amerikalı yazar Jack London’ın Martin Eden adlı yapıtı otobiyografik bir yapıttır. Biyografiden ayrı yanı, yazılış biçimindedir. Biyografi, tanınmış kişilerin yaşam öyküsünün bir başkası tarafından yazılması biçiminde ortaya çıkar. Otobiyografideyse yazarın kendi yaşam öyküsünü kendisinin yazması söz konusudur. Birinci kişili bir anlatımın olması nedeniyle, öz yaşam öyküsü, anıyla benzeşir.

Öz yaşam öyküsünde de anıda da yazarın içtenliği söz konusudur. Buna karşılık, öz yaşam öyküsünde, anıda olduğu gibi yazarın dönemini yansıtma amacı yoktur. Öz yaşam öyküleri, kişinin diğer insanlar tarafından bilinmeyen yönlerinin, ünlü olduğu alan dışındaki yaşamının tanınmasını, geçmişinin -en doğru kaynaktan- öğrenilmesini, hakkında söylenen ya da bilinenlerin bir kez de bizzat kendisi tarafından aktarılmasını, alanındaki başarısını nelere borçlu olduğunu ve nasıl kazandığını ifade etmesini sağlar. Kişinin gelecek kuşaklar tarafından tanınmasına yardımcı olur. Alanının önde gelen kişilerinin öz yaşam öykülerini yazmaları, onların diğer insanlara olumlu örnek olması bakımından son derece önemlidir. Çoğunlukla birinci tekil kişi anlatımı benimsenir. Özneldir. Anı ve yaşantılara dayanır. Yazarın eklemek istediği belge ve fotoğraflarla desteklenebilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021