Gorgoda Nedir? Kimdir?

Panda

(Ailuropoda melanoleuca). Ayıların yer aldığı Ursidae familyasındandır. Dev panda olarak da bilinir. Çin’in güneybatı kesimlerinde, Himalaya ormanlarında yaşar. Tüyleri sık ve pas kırmızısı renginde, karnı, bacakları kara, postu gösterişli bir […]

(Ailuropoda melanoleuca). Ayıların yer aldığı Ursidae familyasındandır. Dev panda olarak da bilinir. Çin’in güneybatı kesimlerinde, Himalaya ormanlarında yaşar. Tüyleri sık ve pas kırmızısı renginde, karnı, bacakları kara, postu gösterişli bir hayvandır. Uzunluğu 1,5 m, ağırlığı 160 kg civarındadır.

Pandaların diş yapıları, bambu bitkisinin sürgün ve yapraklarını tüketmelerine uygun biçimde gelişmiş olduğundan, bu bitkiyle beslenmektedirler. Ancak sindirim sistemlerinin yapısı etçillerinkine benzemektedir; dolayısıyla bitkiden gelen selülozu sindiremezler. Bu nedenle de beslenmek için çok miktarda bitki tüketmek zorunda kalırlar. Hantal görünümlerine karşın, oldukça çevik hayvanlardır. Genellikle mart-mayıs ayları arasında çiftleşirler. Dişilerin gebelik süresi 122-163 gün sürer. Bir ya da iki yavru doğururlar. Az sayıda yavru doğurmaları, yavruların ergin hâle gelmelerinin 6-7 yılı bulması ve her şeyden önemlisi yaşama ortamlarının yok edilmesi sayılarının azalmasına yol açmıştır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021