Gorgoda Nedir? Kimdir?

Parazit Yaşam

Bir canlının, bir diğerinin zararına ortaklıktan yararlanmasına “parazit yaşam” denir. Genel olarak az gelişmiş canlı parazit olarak yaşar. Bir parazit yalnızca bir tür canlıya özgü olabilir. Kimi parazitler konukçu üzerinde […]

Bir canlının, bir diğerinin zararına ortaklıktan yararlanmasına “parazit yaşam” denir. Genel olarak az gelişmiş canlı parazit olarak yaşar. Bir parazit yalnızca bir tür canlıya özgü olabilir. Kimi parazitler konukçu üzerinde geçici olarak yaşarlar ve bir süre sonra bu canlıyı terk ederler.

Bakteriler, bitkiler, mantarlar, böcekler ve bir hücreliler gibi pek çok canlı, parazit olarak yaşamaya uyum sağlamıştır.

Bitler ve pireler insanlarda, memelilerde ve bitkilerde dış parazit olarak yaşarlar. Bu canlılar deriyi ya da dış örtüyü delerek, kan, vücut sıvısı ya da bitki öz suyu emerek beslenirler. Bazı bitki ve mantarlar da dış parazit olarak yaşarlar. Örnek olarak, ökse otu, üzerinde yaşadığı bitkinin iletim demetlerine kendi emeçlerini sokarak, bitkinin su ve minerallerine ortak olur.

Birçok parazitse konukçunun bedeni içerisinde yaşar. Bazı parazitler konukçunun hücrelerine, bazıları organlarına, bazıları da dokularına girerek yaşamlarına devam ederler.

Hücre içine giren parazitlere örnek olarak, sıtmanın nedeni Plâzmodium verilebilir. Doku parazitine örnek olarak, derinin altında bulunan “Filaria medinensis” verilebilir. Bağırsak parazitleriyse organların içine giren parazitlere örnek olarak verilebilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021