Gorgoda Nedir? Kimdir?

Parkinson Hastalığı

Beynin istençli hareketleri denetleyen bölgesindeki sinir hücrelerinin yozlaşması sonucunda, işlevlerde ilerleyici yitime yol açan bir sinir sistemi hastalığı. Parkinsonizm olarak da bilinir. Parkinson hastalığını ilk olarak 1817’de İngiliz doktor James […]

Beynin istençli hareketleri denetleyen bölgesindeki sinir hücrelerinin yozlaşması sonucunda, işlevlerde ilerleyici yitime yol açan bir sinir sistemi hastalığı. Parkinsonizm olarak da bilinir. Parkinson hastalığını ilk olarak 1817’de İngiliz doktor James Parkinson, yazdığı bir kitapla dünyaya duyurdu.

Parkinson hastalığının başlama yaşı ortalama 57’dir. Çoğunlukla ellerde hafif titremelerle başlar. 10-20 yıl boyunca yavaş bir şekilde ilerleyen hastalık, felç, bunama ve ölümle sona erer. Parkinson hastalığının başlıca dört belirtisi, dinlenme hâlindeki kasların, özellikle ellerin titremesi, ayak, bacak ve boyun kaslarında sertleşme, harekette zorluk ve denge yitimidir. Ayrıca yutma ya da konuşma zorluğu, öne doğru eğik ve kambur duruş, ayakları sürüyerek yürüme ve bunama gibi belirtiler de görülür.

Parkinson hastalığını tedavi etmek için hem ilâç tedavisi hem de cerrahi yöntemler uygulanır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021