Gorgoda Nedir? Kimdir?

Parmak İzi

Parmak uçlarındaki deride bulunan kıvrımlı çizgilerin belirli yüzeylerde bıraktığı iz. Her insanda farklı olan ve yaşam boyu değişmeyen bu çizgilerden kimlik saptaması yapılır. Bu amaçla tutulan polis kayıtlarında, alınması daha […]

Parmak uçlarındaki deride bulunan kıvrımlı çizgilerin belirli yüzeylerde bıraktığı iz. Her insanda farklı olan ve yaşam boyu değişmeyen bu çizgilerden kimlik saptaması yapılır. Bu amaçla tutulan polis kayıtlarında, alınması daha az zaman ve çaba gerektirdiği, ayrıca dosyalamada gruplara ayırma kolaylığı sağladığı için parmak izi kullanılmaktadır.

Parmak izinden kimlik belirlemenin geçmişi, İngiliz bilim dergisi Nature’da parmak izlerinin teknik ve kalıcılık özellikleriyle ilgili bir mektubun yayınlandığı 1880’e kadar uzanır. Burada yer alan görüşlerin doğruluğu İngiliz bilim adamı Sir Francis Galton tarafından deneysel olarak kanıtlanmıştır.

Parmak izi almaya “daktiloskopi” denir. İzi almak için parmaklar benzen ya da eterle temizlendikten sonra kurutulur. Bu işlemden sonra, her parmağın ucu matbaa mürekkebi sürülmüş cam bir yüzeye bastırılarak döndürülür. Daha sonra her bir parmak hazırlanmış kartlar üzerine bastırılır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021