Gorgoda Nedir? Kimdir?

Pastacı

Değişik miktarlarda un, şeker, yağ gibi besin maddelerini kullanarak, çeşitli pişirme teknikleriyle kuru pasta ve mayalı ürünleri, kek, yaş pasta ve börekleri hazırlayan kişidir. – Yapılacak pastayı tasarlar, desenleri tutkallı […]

Değişik miktarlarda un, şeker, yağ gibi besin maddelerini kullanarak, çeşitli pişirme teknikleriyle kuru pasta ve mayalı ürünleri, kek, yaş pasta ve börekleri hazırlayan kişidir.
– Yapılacak pastayı tasarlar, desenleri tutkallı hamurla üç boyutlu olarak hazırlar,
– Un, şeker, yağ, yumurta, su gibi besin maddelerinden hazırlanan karışımı yoğurarak hamur haline getirir,
– Hamura şekil verir,
– Pasta içi ve üstü krema süsleri hazırlar,
– Pişirdiği hamuru krema, kakao, meyve gibi besin maddeleri ile süsler,
– Şekillendirilmiş hamuru fırın veya ocakta pişirir, gerekiyorsa kızartır,
– Hazırlanmış pastayı servise hazırlar,
Kullanılan araç ve gereçlerin temizliğini, bakımını ve basit onarımını yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Mikser, fırınlar, mermer tezgahı, hamur karıştırıcı, çırpıcı, tencereler, tepsiler, bıçaklar, çatal, kaşık, pasta kalıpları, spatulalar, merdane, oklava ve soğutucu dolaplar gibi araç ve gereçler,
– Şeker, un, yağ, süt, su, yumurta, çikolata, kakao, bütün meyveler ve meyve şekerlemeleri, salep, gıda boyaları, fındık, fıstık, ceviz, karbonat ve meyve esansları gibi besin maddeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Pastacı olmak isteyenlerin;
– El ve parmak becerisine sahip,
– Şekil ilişkilerini görebilen,
– Tat ve koku duyumları gelişmiş,
– Dikkatli, temiz, titiz ve düzenli
kimseler olmaları gerekir.
Estetik görüş ve yaratıcılık meslekte başarıyı artıran bir özelliktir.
Bulaşıcı hastalığı olmamalıdır.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Pastacılar pastanelerin veya otellerin mutfak kısımlarında çalışırlar. Çalışma ortamı biraz sıcak, nemli ve hoş kokuludur. Pastacılar genellikle ayakta çalışırlar ve malzeme (hamur vb.) ile ilgilidirler. Ara sıra diğer çalışanlarla işbirliği yapar ve iletişim kurarlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
– Meslek elemanları pastanelerde ve otel mutfaklarında çalışabilirler.
– Bu mesleğin çalışma durumunda mevsimlik dalgalanmalar olup, yaz sezonunda turistik yerlerdeki işletmelerin doluluk oranlarına göre artış, kış aylarında ise azalma görülmektedir.
– Pastane ve şekercilerde satılan ürünlerdeki çeşitlenmeye paralel olarak özellikle usta düzeyine gelmiş meslek elemanları kolaylıkla iş bulabildikleri gibi birden fazla işyerinde de çalıştıkları gözlenmiştir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Bu mesleğin eğitimi;
– Kız meslek liselerinin pastacılık bölümünde,
– Yeterli müracaat olması durumunda mesleki eğitim merkezlerinin pastacılık, tatlıcılık ve şekerlemecilik bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Kız Meslek Liselerinin “Pastacılık” bölümüne girmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okullara giriş koşullarına uygun olmak.
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.
– Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Kız meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Mesleki eğitim merkezlerinde bu mesleğin eğitim süresi 3 yıldır. Kız meslek liselerinde öğrenim gören 3. sınıf öğrencileri 3308 Sayılı Yasa gereğince 3 gün işletmelerde, 2 gün okulda eğitimlerini sürdürmektedirler.
Kız meslek liselerindeki eğitimde genel kültür derslerinin yanında; Beslenme İlkeleri ve Besinler, Pasta Yapım Teknikleri ve Uygulaması, Kurum Beslenmesinin Temel İlkeleri, Pasta Süsleme Teknikleri, Besin Kimyası, Besin Pazarlama, Şekercilik ve Atölye dersleri verilmektedir.
Çıraklık eğitiminde ise; Mesleki Sağlık Bilgisi, Türkçe, Matematik, Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Kooperatifçilik, Toplam Kalite Yönetimi gibi genel bilgi dersleri ile Pastacılık, Tatlıcılık, Baklavacılık, Börekçilik, Şekerlemecilik, Şekillendirme ve Süsleme, Beslenme Bilgisi, Teknik Resim, iş Güvenliği, Meslek Bilgisi vb. gibi meslek dersleri bulunmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Meslek liselerinin “Pastacılık” alanından mezun olanlar gerekli şartları taşımaları şartıyla istedikleri takdirde, ÖSYM’nin bu bölüm için belirlediği önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
Ayrıca meslek liselerinin “Pastacılık” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı oldukları takdirde, ÖSYM’nin “Pastacılık” alanından mezun olanlar için belirlediği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle, öncelikle yerleştirilebilmektedirler.

Meslekte ilerlemenin en önemli yollarından birisi açılan yarışmalarda derece almak ve ücrette artıştır.
Ayrıca turistik otellerin düzenledikleri yarışmalarda kendi ürünlerini sergileme olanağı bulabilirler.
Her meslekte olduğu gibi, bu meslekte de iş pedagojisi dersi alınarak öğretici usta vasfı kazanılabilir.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
– Kız meslek liselerinde 3308 Sayılı Meslek Eğitimi Kanununa göre işletmelerde beceri eğitimi gören her öğrenci asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar.
– Bu meslekte Mesleki Eğitim Merkezi ve işletmelerin işbirliği ile eğitimine devam eden çırak adayları asgari ücretin %30′ u oranında maaş alırlar.
– Diğer yerlerdeki mesleki eğitimlerde ise öğrenci, tüm giderlerini kendisi karşılamak zorundadır.
– Mesleki eğitim tamamlandıktan sonra işletmelerde çalışmaya başlayan usta, asgari ücretin en az 3 katı oranında maaş almaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumları,
– Meslek elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021