Gorgoda Nedir? Kimdir?

Paten

Ayakkabının altına takılan tekerleklerle ya da özel bir donanımla sert bir zemin üzerinde kayarak yapılan spor. Bu sporu yaparken kullanılan özel ayakkabıya da “paten” adı verilir. Eğer spor beton asfalt […]

Ayakkabının altına takılan tekerleklerle ya da özel bir donanımla sert bir zemin üzerinde kayarak yapılan spor. Bu sporu yaparken kullanılan özel ayakkabıya da “paten” adı verilir. Eğer spor beton asfalt vb. bir zemin üzerinde yapılıyorsa, tekerlekli paten kullanılır. Eğer buzun üzerinde yapılıyorsa ayakkabının altına keskin kenarlı çelik bir çubuk takılır.

Buzun üzerinde yapılan patene “buz pateni” adı verilir. Buz pateninin geçmişinin 2000 yıl önceye kadar uzandığı bilinmektedir. İlk kez İskandinavya’da sığır kemiklerini ayaklarına bağlayan insanlar, donmuş akarsu ve göllerin üzerinde kaymaya başladı. Daha sonra sığır kemiklerinin yerini metal çubuklar aldı. 17. ve 18. yüzyıllarda buz pateni tüm dünyaya yayıldı. 1870’li yıllardan sonra, özel salonlarda kuralları olan bir spor olarak uygulanmaya başlandı.

Günümüzde buz pateni başlıca üç bölüme ayrılır: Artistik paten, sür’at pateni ve buz hokeyi. Artistik paten, buz pistinde, bir müzik eşliğinde yapılan estetik hareketleri içerir. Sporcu, dönüşler ve atlayışlarla, buz üstünde bale figürleri gösterir. Sür’at pateninde amaç, mümkün olan en büyük hıza ulaşmaktır. 400 metre uzunluğundaki oval bir pistte yapılır. Buz hokeyiyse iki takım arasında buz sahada yapılan maçtır. Oyuncular, ellerindeki sopalarla küçük metal bir cismi karşı takımın kalesine sokmaya çalışırlar.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021