Gorgoda Nedir? Kimdir?

Pazarlamacı

Ürünlerin kalitelerine göre sınıflandırılması, pazarlanması ve tüketiciye ulaştırılması konularında çalışan kişidir. – Çalıştığı işyerinde üretilen veya satışı kararlaştırılan malların niteliklerini belirler ve sınıflandırır, – Ürünleri alacak kişileri belirlemek için araştırmalar […]

Ürünlerin kalitelerine göre sınıflandırılması, pazarlanması ve tüketiciye ulaştırılması konularında çalışan kişidir.
– Çalıştığı işyerinde üretilen veya satışı kararlaştırılan malların niteliklerini belirler ve sınıflandırır,
– Ürünleri alacak kişileri belirlemek için araştırmalar yapar, onlara ulaşıp ürünleri tanıtma yollarını geliştirir,
– Büyük firmalarda, bölgelerdeki bayilerin oluşturulması ve bunlarla iletişimin sürdürülmesini sağlar,
– Satış istatistiklerini çözümleyerek satışların arttırılması için gereken önlemlerin alınmasını sağlar,
– Müşterilerin isteklerine göre ürün kalite ve türlerinin geliştirilmesi için üretim birimlerine önerilerde bulunur,
– Ürünlerin bozulmadan saklanması, ambalajlanması ve alıcıya güvenle taşınması için gerekli önlemlerin alınmasını sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Bilgisayar,
– Çeşitli tipte hesap makineleri,
– Kırtasiye malzemeleri,
– Fax, telex, telefon,
– Çanta,
– Hangi ürünü pazarlayacaksa onunla ilgili reklam broşürleri, sloganlar, kitapcıklar, eşantiyon ürünler,
– Dergiler, kitaplar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Pazarlamacı olmak isteyenlerin;
– Ekonomi, sosyoloji, psikoloji, ticaret hukuku, muhasebe, maliye ve vergi konularına ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı,
– İş ve ticaret hayatını, insanlarla işbirliği yapmayı ve insanlarla iletişim kurmayı seven,
– Düşüncelerini sözel olarak başkalarına aktarabilen ve ikna edebilen,
– Sabırlı, hoşgörülü, temiz ve bakımlı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Pazarlamacı, genellikle pazarlama şirketlerinde, büro ortamında çalıştığı gibi insanlarla yüz yüze iletişim kurmak için değişik mekanları (ev, işyeri vb.) ziyaret edebilir. Çalıştığı işyerinin durumuna göre seyahat etmek söz konusu olabilir. Çalışırken yöneticiler ve müşterilerle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Pazarlamacılık ülkemizde hızla gelişmekte olan bir hizmet alanıdır. Pazarlama şirketlerinde; pazarlama programcısı ve araştırmacı, işyerlerinde satış elemanı, şirketlerde pazarlamacı olarak iş bulabilirler. Bu alanda çalışmak isteyenler için iş alanı çok geniştir. Pazarlama hizmetlerinin sunulduğu, özel sektöre ait kurum ve kuruluşlarda görev alabilirler. Bayanların bu meslekte çalışma oranları oldukça yüksektir. Yabancı dil bilenler uluslararası pazarlama şirketlerinde dolgun ücretle çalışabilmektedirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Pazarlama” ön lisans programlarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
“Pazarlama” önlisans programına girebilmek için,
– Lise veya dengi okul mezunu olmak,
– Merkezi sistemle yapılan Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS), yeterli “Eşit Ağırlık (EA)” puan almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitimde pazarlamanın genel ilkeleri ile özel bilgi ve beceri gerektiren pazarlama alanlarında uygulamacı olarak görev alabilecek ara elemanı yetiştiren eğitim-öğretim verilir.

İlk yılda temel dersler, ikinci yılda meslek dersleri ağırlıktadır.
– Meslek eğitiminde Genel Muhasebe, Genel Ekonomi, Genel İşletme, Hukukun Temel Kavramları, Genel Matematik, Ticari ve Mali Matematik, İstatistik, Pazarlama Yönetimi, İş Hukuku İşçi-İşveren İlişkileri, Borçlar Hukuku, Daktilo Büro Yönetimi, Endüstri Ürünleri Pazarlaması, Pazarlama Araştırması, Halkla İlişkiler, Pazarlama Uygulaması, Uluslararası Pazarlama, Kooperatif İşletmeciliği, Bilgi İşlem, Pazarlamanın Güncel Sorunları, Staj Değerleme ve Değerlendirme konularında eğitim verilir.
– Türkiye’de pazarlama sorunları, pazarlama sistem yaklaşımı, çağdaş pazarlama nedir, fonksiyonları neler olmalıdır, dağıtım kanalında araçların yeri, önemi, markanın önemi, iyi bir marka nasıl olmalıdır, marka belirlerken nelere dikkat etmeli, satış çabalarının fonksiyonları, satış geliştirmenin sürekliliği konularında teorik ve pratik bilgiler öğretilir.

MESLEKTE İLERLEME
Yabancı dil bilenler uluslararası pazarlama şirketlerinde iş bulabilirler. Pazarlamacı olarak çalışma hayatına atılanlara, bağlı oldukları işletme tarafından hizmet-içi eğitim verilmektedir. Pazarlamacı işletmenin yapısına ve büyüklüğüne göre şef, müdür ve genel müdürlüğe kadar yükselebilir.

“Pazarlama” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Pazarlama, Reklamcılık, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
EĞİTİM SÜRESİNCE
Öğrenciler eğitimleri süresince, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları tarafından sağlanan burslardan faydalanma olanaklarına sahiptirler. Ayrıca öğrencilerin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu kredi ve yurt hizmetlerinden yararlanabilmeleri de söz konusudur.

EĞİTİM SONRASI
Pazarlamacı olarak ilk işe başlanıldığında, işletmenin büyüklüğüne, yapısına ve piyasadaki durumuna göre genellikle asgari ücret, daha sonraki yıllarda edinilen deneyime göre asgari ücretin 2 veya 3 katı tutarında ücret elde edilmektedir. Kazanç satışlardan elde edilen miktarlardan prim alma şeklinde de olmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021