Gorgoda Nedir? Kimdir?

Pen Kulüpleri

Merkezi Londra’da bulunan uluslar arası yazarlar kuruluşu PEN, 1921 yılında İngiliz romancı John Galsworthy tarafından kurulmuştur. Kısa bir sürede, tüm dünya yazarlarını kapsayacak duruma gelen PEN kuruluşunun, bugün 60 ülkede […]

Merkezi Londra’da bulunan uluslar arası yazarlar kuruluşu PEN, 1921 yılında İngiliz romancı John Galsworthy tarafından kurulmuştur. Kısa bir sürede, tüm dünya yazarlarını kapsayacak duruma gelen PEN kuruluşunun, bugün 60 ülkede 80’den fazla örgütü bulunmaktadır.

PEN kulüplerinin amacı; dünya yazarları arasındaki düşünce alışverişini sağlamak, yazarlar arasında iyi ilişkiler geliştirmek, hiçbir ayrımcılık göstermeden tüm dünya yazarlarının ifade özgürlüğü olan bir ortam yaratmaktır.

PEN, ülkelerinde yazdıklarından ve düşüncelerinden dolayı ceza evlerinde bulunan yazarları koruma görevini de üstlenmiştir. Bunların yanında PEN kuruluşu, dünya edebiyatına katkıda bulunmak amacıyla ödüller vermekte ve unutulmak üzere olan dillerde yazılmış eserlerin diğer dillere çevrilmesini sağlamaktadır. Bir yazarın PEN’e üye olabilmesi için, biri edebi değer taşımak üzere en az iki kitabının yayımlanmış olması gerekmektedir.

1951 yılında İstanbul’da kurulan Türk PEN Kulübü’nün ilk başkanı Halide Edip Adıvar’dır. 1980 ihtilâlinin ardından 1981’de kapatılan kulüp, 1989 yılında Yaşar Kemal başkanlığında yeniden kurulmuştur.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021