Gorgoda Nedir? Kimdir?

Pet Şişe Bahçesi Geri Dönüşüm Okul Projesi

Projenin adı : Pet Şişe Bahçesi Projenin amacı : Bu proje ile beslenmede kullanılan soğan, maydanoz, vb. bazı yeşilliklerin gündelik şehir yaşantısı içinde bahçe ihtiyacı olmadan organik olarak yetiştirilmesini sağlamaktır. […]

Projenin adı : Pet Şişe Bahçesi

Projenin amacı : Bu proje ile beslenmede kullanılan soğan, maydanoz, vb. bazı yeşilliklerin gündelik şehir yaşantısı içinde bahçe ihtiyacı olmadan organik olarak yetiştirilmesini sağlamaktır.

Giriş : Gündelik hayatta kullandığımız ve atık duruma getirdiğimiz malzemelerle ev ekonomisine ve organik beslenme ile sağlığımıza katkı sağlayabiliriz. Bunun için su ihtiyacımızı karşılamada kullandığımız pet şişelerin atık kaplarını kullanabiliriz.

Pet Şişe Bahçesi Geri Dönüşüm Okul Projesi
Pet Şişe Bahçesi Geri Dönüşüm Okul Projesi

Atık durumda olan pet şişelerin üzerine büyütmek istediğimiz sebze veya bitkinin tohumlarını yerleştirebilmek için pencereler açıyoruz.

Pet Şişe Bahçesi
Pet Şişe Bahçesi

Daha sonra içerisini marketlerde ve çiçekçilerde bulabileceğimiz çiçek toprağıyla veya dışarıdan bulabileceğimiz temiz toprak ile dolduruyoruz.

Toprak dolu pet şişe
Toprak dolu pet şişe

Toprak ile dolum işlemini gerçekleştirdikten sonra tohumları açmış olduğumuz pencerelerden şişenin içindeki toprağa yerleştiriyoruz.

Soğanlı pet şişe
Soğanlı pet şişe

Toprak doldurma ve tohum ekme işleminden sonra sulama düzeneğini kuruyoruz. Sulama düzeneği için önce büyük şişenin altına 1 veya 2 kadar delik açıyoruz. Daha sonra küçük pet şişenin kapağını ve hava akışı için alt kısmını ince bir çivi yardımı ile deliyoruz. Bu küçük delik tohumların ihtiyaç duyduğu suyu yavaş yavaş damlayarak karşılamak için kullanılacak.

Pet şişe sulama
Pet şişe sulama

Daha sonra küçük pet şişeyi kapağı aşağıya gelecek şekilde büyük şişenin ağzına yerleştiriyoruz. Böylelikle pet şişe bahçe projemiz tamamlanmış oluyor.

Soğanlı pet şişe
Soğanlı pet şişe

Bulgular              : Pet şişe bahçesi projesi genellikle her ortamda rahatça yetişebilecek bitki ve sebzelerde işe yarıyor. Bu nedenle soğan, maydanoz, semizotu vb. bitki ve sebzelerin kullanılması daha uygun olacaktır. Damlama için kullanılan küçük pet şişe sulama kolaylığı sağlıyor. Normal sulama şişenin ağzının küçük ve içinin toprak olması nedeniyle rahatlıkla yapılamıyor.

Teşekkür             : Bu projede bana yardımlarını esirgemeyen başta annem olmak üzere aileme, öğretmenime ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Kaynakça            : İnternet

Özet                      : Evde kullanmayıp attığımız bazı materyaller ile hem geri dönüşüme katkı sağlamış oluyoruz hem zirai tarım ilaçları ile yetişen bitki ve sebzeleri yemeyerek sağlıklı besleniyoruz.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021