Gorgoda Nedir? Kimdir?

Peygamberdevesi

Hamam böcekleriyle birlikte, Dictyoptera takımını oluşturan ve Mantodea alt takımında yer alan yaklaşık 2000 böcek türünün ortak adı. Peygamberdeveleri yalnız canlı böceklerle beslenir, yavaş hareket ederler ve öngöğüs bölütleri çok […]

PeygamberdevesiHamam böcekleriyle birlikte, Dictyoptera takımını oluşturan ve Mantodea alt takımında yer alan yaklaşık 2000 böcek türünün ortak adı. Peygamberdeveleri yalnız canlı böceklerle beslenir, yavaş hareket ederler ve öngöğüs bölütleri çok uzamıştır. Ön bacaklarının birbirine eklemlenen biri dikenli iki uzun parçası kıvrıldığında kıskaca dönüşür. Erkeği dişisinden daha küçük olan peygamberdevesinin, dişisi genelde çiftleştikten sonra erkeğini yer ve bir kapsül içerisinde yaklaşık 200 yumurta bırakır.

Peygamberdevelerinin büyük bir bölümü tropik ve astropik bölgelerde yaşar. En iyi bilinen türlerinden olan Mantis religiosa, Afrika’nın kuzeyinden Avrupa içlerine kadar yayılmıştır. Yeni Dünya’daki peygamberdevelerinden Litaneutria minor, Kanada’da yaşayan tek peygamberdevesi türüdür.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021