Gorgoda Nedir? Kimdir?

PHP Session (Oturum Yönetimi)

PHP Session (Oturum Yönetimi) PHP’deki oturum desteği, belli bir veriyi sonraki erişimlerden korumak için kullanılır. Böylece daha özelleştirilmiş uygulamalar oluşturabilir ve sitenizi daha fonksiyonel yapabilirsiniz. Sitenize gelen her ziyaretçiye eşsiz […]

PHP’de Session (Oturum Yönetimi)
PHP’de Session (Oturum Yönetimi)

PHP Session (Oturum Yönetimi)
PHP’deki oturum desteği, belli bir veriyi sonraki erişimlerden korumak için kullanılır. Böylece daha özelleştirilmiş uygulamalar oluşturabilir ve sitenizi daha fonksiyonel yapabilirsiniz. Sitenize gelen her ziyaretçiye eşsiz bir kimlik atanır, buna oturum kimliği (session_id) diyoruz. Bu kimlik istemci tarafından bir çerezde ya da doğrudan URL üzerinde saklanır. Oturum desteği, internet sayfalarının çok sayıda (sayısı yazılımcıya bağlı) değişkeni oturuma kaydetmenize izin verir. Böylece bir oturumun başlaması ile birlikte bütün değerler sayfalar arası geçişlerde korunur.

PHP’de oturum yönetimi için kullanılan pek çok fonksiyon vardır.  session_start() ve session_destroy() fonksiyonları konu edilecektir. Aynı zamanda $_SESSION küresel değişkeni de konu edilecektir.

Session Kullanım Yerleri
Oturumun açılması ile birlikte çok sayıda değişkeni sayfalar arasında kullanabilmek, kullanıcıların tarayıcı kapatılana kadar site üyelik bilgilerinin aktif olarak kullanılabilmesini sağlar. E-posta sistemleri, üyelik gerektiren sistemler bu yöntemi kullanırlar. E-ticaret sistemleri oturum yönetimi sayesinde müşterinin kişisel bilgilerinin yanında aktif oturumdaki alış-verişlerini oturum değişkenleri ile birlikte taşır. Buna yaygın olarak alış-veriş sepeti denmektedir.

session_start() fonksiyonu
session_start() bir oturumu ya oluşturur ya da GET, POST veya çerez gibi bir istek üzerinden aktarılan oturum kimliğine istinaden eski bir oturumu geçerli oturum haline getirir. Oturum başarıyla başlatılabilmişse TRUE aksi takdirde FALSE döner. Oturumun başlaması ile birlikte oturum değişkenlerinin tanımlanması mümkün olur. Oturum değişkenleri $_SESSION dizi değişkeninde tanımlanır.

Örneğin; $_SESSION[‘kullanici’] = ’ahmet’ gibi.

Oturum değişkenlerinin sayfalar arasında kaybolmadan dolaşabilmesi için session_start fonksiyonunun sayfaya hiçbir HTML değeri gönderilmeden önce başlatılması gerekir. ‘Bu uygulamalar yaygın olarak veri tabanları ile birlikte kullanılır. Üye giriş sayfasında kullanıcı adı ve şifre bölümü olur. Kullanıcının girdiği bilgiler veri tabanında doğrulanır. Eğer doğrulanma gerçekleşmişse oturum başlatılır ve oturum değişkenleri oluşturulmaya başlanır. Eğer bilgiler onaylanmaz ise kullanıcı giriş sayfasına yönlendirilir.

session_destroy() fonksiyonu
session_destroy() işlevi geçerli oturumla ilişkilendirilmiş tüm veriyi yok eder. Kullanımı için aşağıdaki örneği inceleyiniz.

Örnek:
session01.php dosyası ile oturum açılmış ve kullanıcı ile eposta adlı iki küresel oturum değişkeni tanımlanmıştır.

3.Sayfa linki ile birlikte sayfa session03.php’ye yönlendirilmiştir. Bu sayfada yer alan oturum sonlandırma linkinde oturum sonlandırma işlemi için URL cümlesi oluşturulmuştur. Bu linke tıklanınca $_GET üstünden sayfaya oturumu kapatma değeri gönderilmiş, session03.php dosyası 3. satırında yer alan session_destroy fonksiyonu ile oturum sonlandırılmış ve bütün oturum değişkenleri silinmiştir.

Yazı etiketi: , , , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021