Gorgoda Nedir? Kimdir?

Pıhtılaşma

Kan damarlarının zedelenmesi sonucu dışarı çıkan kanın durdurulabilmesi için pıhtılaşması gereklidir. Pıhtılaşmada en önemli bileşen kan pulcuklarıdır. Damarın zedelenmesiyle kanın içinde bulunan pıhtılaşmadan sorumlu proteinler bu bölgeye birikmeye başlarlar. Bu […]

Kan damarlarının zedelenmesi sonucu dışarı çıkan kanın durdurulabilmesi için pıhtılaşması gereklidir. Pıhtılaşmada en önemli bileşen kan pulcuklarıdır. Damarın zedelenmesiyle kanın içinde bulunan pıhtılaşmadan sorumlu proteinler bu bölgeye birikmeye başlarlar. Bu proteinlerin oluşturduğu ağsı yapıya takılan kan pulcukları tıkaç gibi açık deliği kapatır. Oluşan yapıya pıhtı adı verilir. Pıhtı kendi içinde sıkışarak içindeki suyu dışarı atar ve daha sıkı hâle gelir.

Kanamanın durdurulabilmesi için pıhtılaşması gereklidir. K vitamini, pıhtılaşma reaksiyonlarında önemli bir rol oynar. Bağırsaklarımızda bakteriler tarafından sentezlenen bu vitaminin eksikliğinde kanın pıhtılaşması güçleşir.

Kanama durdurulduktan sonra, damar çeperi hızla iyileşir ve açık olan delik onarılır. Bu durumda oluşmuş olan pıhtı özel enzimlerle parçalanır ve ortadan kaldırılır. Eğer pıhtı ortadan kaldırılamadan dolaşım kanına girerse, herhangi bir kılcal damar yatağını tıkıyarak buradaki dolaşımın durmasına yol açabilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021