Gorgoda Nedir? Kimdir?

Piramit

Tabanı çokgen, yan yüzleri üçgen ve tepesi bir nokta olan kapalı yüzey ve cisimlere verilen ad. Piramidin üzerine oturduğu düzlem parçasına piramidin tabanı denir. Taban olmayan üçgensel bölgelere piramidin yan yüzleri denir. Piramidin iki yan yüzünün ara kesiti olan doğru parçasına piramidin yan ayrıtları denir. Piramidin kaç tane yan yüzü var ise, o kadar yan […]

PiramitTabanı çokgen, yan yüzleri üçgen ve tepesi bir nokta olan kapalı yüzey ve cisimlere verilen ad. Piramidin üzerine oturduğu düzlem parçasına piramidin tabanı denir. Taban olmayan üçgensel bölgelere piramidin yan yüzleri denir. Piramidin iki yan yüzünün ara kesiti olan doğru parçasına piramidin yan ayrıtları denir. Piramidin kaç tane yan yüzü var ise, o kadar yan ayrıtı vardır. Tabandaki ayrıtlara piramidin taban ayrıtları denir.

Piramidin yan yüzleri üçgensel bölgelerden meydana gelmiştir. Piramidin bir tabanı vardır. Piramidin yan yüzlerinin sayısı taban ayrıtlarının sayısı kadardır. Piramidin tabanı üçgen, kare, dikdörtgen ve diğer çokgenler olabilir. Piramitler tabanındaki çokgenin adına göre anılırlar. Tabanı dörtgen olan piramide dörtgen piramit, tabanı üçgen olan piramide üçgen piramit denir.

Tabanı düzgün çokgen olan piramitlere düzgün piramit denir. Piramidin yan yüzlerindeki kenarların birleştiği noktaya piramidin tepesi denir. Piramidin tepe noktasından taban düzlemine inen dikmeye piramidin yüksekliği denir. Tepe noktasından tabana dik olarak inen bu doğru parçasının uzunluğu ise piramidin yüksekliğini verir. Bir piramidin yüksekliği, taban merkezinden geçiyorsa dik piramit, geçmiyorsa eğik piramit denir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. elif uzunca dedi ki:

  seni seviyoruz çağatay ulusoy

 2. mustafa dedi ki:

  işime çok ama çok yaradı

 3. fatma dedi ki:

  işim eyaraar inşallah

 4. vadahadaça dedi ki:

  gerçejten güzel olmuş

En son eklenen yazılar

Kim ne dedi?

Gorgoda © 2022