Gorgoda Nedir? Kimdir?

Pisi Balığı

Pleuronectiformes (yassı balıklar) takımının Pleuronectidae familyasını oluşturan 100 kadar balığın ortak adı. Diğer yassı balıklar gibi gövdeleri üstten iyice basıklaşmıştır. Gözleri başın sağ yanında yer alan pisi balıkları, dipte yaşayan […]

Pisi BalığıPleuronectiformes (yassı balıklar) takımının Pleuronectidae familyasını oluşturan 100 kadar balığın ortak adı. Diğer yassı balıklar gibi gövdeleri üstten iyice basıklaşmıştır. Gözleri başın sağ yanında yer alan pisi balıkları, dipte yaşayan yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıklarla beslenir.

Bayağı pisi balığı (Platichthys flesus) 50 cm uzunluğa ve 23,7 kg ağırlığa ulaşabilen değerli bir sofra balığıdır. Avrupa kıyıları, Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz’de yaşayan bu türü, akarsulara da girdiği için dere pisisi olarak da adlandırılır. Üreme mevsimi ilkbahar olan pisi balığının, dibe yatan kör tarafları (gözlerinin bulunmadığı alt bölüm) beyaz ya da kirli beyaz, bazen siyah lekeli olup, gözlü yanları esmer, boz ya da yeşilimsi kahverengi ve genellikle daha koyu renkte lekelidir.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021