Gorgoda Nedir? Kimdir?

Plankton

Su kütleleri içerisinde hareket yeteneği sınırlı olan canlılara verilen ad. Bu canlıların hareketleri; dalga, akıntı ve diğer su hareketlerine bağlıdır. Bitkisel ve hayvansal kökenli olabilirler. Bitkisel kökenli olanlara “fitoplânkton”, hayvansal […]

PlanktonSu kütleleri içerisinde hareket yeteneği sınırlı olan canlılara verilen ad. Bu canlıların hareketleri; dalga, akıntı ve diğer su hareketlerine bağlıdır. Bitkisel ve hayvansal kökenli olabilirler. Bitkisel kökenli olanlara “fitoplânkton”, hayvansal kökenli olanlara “zooplânkton” denir. Plânktonlar, değişik boyutlarda olabilir. Bazıları mikroskopla görülebilirken bazıları da gözle görülebilir. Örnek olarak, akvaryumlarda balık yemi olarak kullanılan su pireleri ve bazı küçük boylu karidesler verilebilir.

Okyanus, deniz ve göl gibi sucul ekosistemlerin verimliliği bu canlılara bağlıdır. Fitoplânktonlar, sucul ekosistemlerdeki besin zinciri ve ağlarının birinci basamağını oluşturur. Bunlar birincil üretkenlikten sorumludur. Zooplânktonlar ise fitoplânktonlar üzerinden beslenir. Besin zinciri ve ağının ikinci basamağını oluştururlar ve ikincil üretimden sorumludurlar. Bunların üzerinden de küçük balıklarla büyük balıkların yavruları beslenir. Bununla birlikte, bazı büyük canlılar da doğrudan bunlar üzerinden beslenebilir. Örnek olarak, en büyük hayvan olan gök balina verilebilir.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021