Gorgoda Nedir? Kimdir?

Plastik Cerrahi

Biçimsel bozuklukların düzeltilmesi, aksayan işlevlerin yeniden kazandırılması, fiziksel görünümün güzelleştirilmesi ve iyileştirilmesini amaçlayan cerrahi dalı. Rekonstrüktif cerrahi olarak da bilinir. Eski çağlarda Hindu hekimlerin ameliyatla burna yeniden şekil vermek için […]

Biçimsel bozuklukların düzeltilmesi, aksayan işlevlerin yeniden kazandırılması, fiziksel görünümün güzelleştirilmesi ve iyileştirilmesini amaçlayan cerrahi dalı. Rekonstrüktif cerrahi olarak da bilinir.

Eski çağlarda Hindu hekimlerin ameliyatla burna yeniden şekil vermek için cerrahi müdahalede bulundukları bilinmektedir. Bununla birlikte modern plâstik cerrahi yöntemleri, ilk olarak I. Dünya Savaşı’nda yaralanmaları ve biçimsel bozuklukları düzeltmek amacıyla çalışan cerrahlar tarafından geliştirilmiştir.

Vücudun herhangi bir yerindeki dokunun yerinden çıkarılarak başka bir boş bölgenin doldurulması için kullanılması ve deri naklinde yaralı bölgenin örtülmesi gibi durumlarda, plâstik cerrahiye başvurulur. Bunun yanı sıra, yüz ve boyun bölgesindeki gevşemiş dokuların çıkarılarak kırışıklıkların giderilmesi amacıyla da plâstik cerrahiden yararlanılır. Burnun yeniden şekillendirilmesi için yapılan plâstik cerrahiye “rinoplâsti”, kulağın küçültülmesi için yapılana ise “otoplâsti” adı verilir.

Son yıllarda uygulanan plâstik cerrahi müdahalelerin çoğunluğunu; yanıklar ve travma nedeniyle ya da doğuştan biçim bozukluklarıyla meydana gelen ağır işlev bozukluklarının tedavisi için yapılanlar oluşturmaktadır. Ayrıca kanser cerrahisinde, yerinden çıkarılan dokuların yerine başka bir doku yerleştirmek için yapılan yeniden yapılandırıcı (rekonstrüktif) müdahaleler de en çok uygulanan plâstik cerrahi müdahalelerdir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021